השמחה שבתיקון

מה זה בכלל תשובה ומדוע היא תהליך שמשמח כל כך את האדם? הרב צבי שפיגל בסרטון על האני האמיתי שלנו שהלך לאיבוד ברעשי העולם

דבר מוזר: תיקון של דבר משמח אותנו יותר מאשר דבר שלם וחדש. מכונית שתוקנה תשמח אותנו יותר ממכונית שפעלה כשורה לפני התיקון, וכשאדם מבריא הוא שמח בבריאותו יותר מששמח לפני שחלה.

ממה הדבר נובע? מסביר המהר"ל מפראג: "אין דבר אמיתי נודע אלא מהופכו". כששלמה המלך מדבר על "יתרון האור מן החושך" הוא לא מדבר על זה שאור יותר טוב מחושך – זה דבר שכל אחד מבין בעצמו. הוא מדבר על זה שהאור מקבל את משמעותו דווקא כשהוא מגיע על רקע של חושך. הדבר נודע מן ההפך שלו.

תשובה הוא מושג שנתפס כדתי. אבל מה זה תשובה? תיקון. אלוקים עשה את האדם ישר "והמה ביקשו חשבונות רבים" (קהלת). "נשמה שנתת בי טהורה היא". כלומר – האדם נוצר טהור והחיים כאן קצת סיבכו לו את העניינים. תשובה היא בעצם לחזור לנקודת המוצא, להתחלה. לעצמיות הנקייה שלנו.

הרב קוק כתב על כך שחטא אדם הראשון בזה שאיבד את עצמיותו – שהקשיב לקולות חיצוניים ועצמיותו השתכחה ממנו. לפי הרב קוק, לא רק אנחנו נפגעים מהאובדן העצמי אלא גם הזולת וכל המערכת החברתית. התיקון שלנו הוא לחזור את העצמי הפנימי שלנו כפי שהיה לפני שהסתבך.

וכאן אנחנו חוזרים לשמחה שבתיקון – כשאני חוזר לנקודת ההתחלה, אבל הפעם אני מעורב בעובדה שאני נקי וטוב – יש לי בזה חלק ממשי. והשמחה הזאת – היא עצומה.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *