יוסי בבליקי הוציא אלבום הופעה חיה שהוקלט בבית ליבא

יוסי בבליקי הוציא אלבום הופעה חיה שהוקלט בבית ליבא

לפני כשנה וחצי, ב-29.4.2014, הופיע יוסי בבליקי יחד עם אלי שאולי, שותפו הגיטריסט עוד מימי פונץ׳, בלופט האווירתי של בית ליבא בנווה צדק. הופעה שקטעים ממנה צולמו בווידיאו ושיתפנו אתכם בה כאן ב״ליבא״ בשנה שעברה. עכשיו כל ההופעה המלאה עברה מיקס מדוקדק ויצאה כאלבום דיגיטלי הניתן להאזנה או להורדה כאן. מאז היום הראשון של ״ליבא״ באוויר, ומאז אירוע ההשקה של ״ליבא״ באוזן בר במאי 2015, בבליקי הוא שותף שלנו במילים ובמוזיקה. את מדורו שובה הלב ומלא התבונה אתם קוראים כאן בכל יום שני, ולא מעט מכם נפגשו איתו באחד מעשרות האירועים שערך בבית ליבא. ועכשיו שיתוף הפעולה הזה גם מתועד באופן מוזיקלי רשמי. כך כתב בבליקי על ההופעה הזאת בדף הפייסבוק שלו:

״הרעיון של הסט הראשון שערכנו ב 19.4.2016 היה "לנצל" את ההזדמנות שיש פסנתר אקוסטי במקום ולהיפגש אלי שאולי ואני, דרך כלי הנגינה הבסיסיים והראשוניים שלנו: גיטרה חשמלית ופסנתר.

כלומר יש כאן שירים, חדשים וישנים, שמנים ורזים, שחורים ולבנים בלה בלה בלה, אבל זה קודם כל, כפי שתשמעו, דואט של נגנים. של נגינה. אני חייב לומר שהרבה שנים אני רעב למפגש מוסיקלי כזה, שאלי ואני , בכל הגלגולים שלנו בלהקת פונץ' ומחוצה לה, בקושי פרגנו לעצמנו. גיטרה חשמלית ופסנתר. כמו בתיכון כשהתחלנו. כשהייתי הפסנתרן הקלאסי של החברה.

כך שכשנפתחה הזדמנות כזו בבית ליבא, התנפלתי עליה והתנפלתי על הפסנתר, ככה אלי אומר, ואני מקווה שלא התנפלתי מדי. חמש השירים שבחרתי כאן מתוך החלק הראשון ה"פסנתרי" הם דוגמית די הוגנת לסאונד המאוד מסוים של הפסנתר-גיטרה-רוק-קלאסי-לטיני- ערבי שאלי ואני נפגשים בו בארבעת העשורים האחרונים.

החלק השני פשוט יותר, שתי גיטרות ושני מיקרופונים, והוא יותר בסגנון סידרת ההופעות האקוסטיות שאלי שאולי, בועז כהן ואני ערכנו לפני עשור בתאטרון תמונע. כולל ביצוע די חורש ותיאטרלי ל"אוויר המינרלי" שיצא בשנה שעברה, ועוד אחד מאוד אקספרסיבי ל"השלום יגיע" של פונץ'. ו"דם" ו"נדמה שישוב" ואפילו "עדינה".

אז הנה הוא: בבליקי לייב בליבא, עכשיו האלבום:

מזל טוב, אנחנו חוגגים שנה

מזל טוב, אנחנו חוגגים שנה

אנחנו לא יודעים מה אנחנו מרגישים יותר, האם "וואו, כמה מהר חלפה לה שנה" או "נראה שהיינו פה מאז ומתמיד". מה שבטוח, זו הייתה שנה מרתקת בה התחלנו מסע. מסע רצוף בטקסטים טובים ומוזיקה מעולה של אנשים שנמצאים במסע אישי להגדרה של זהות עצמית, זהות יהודית, זהות ישראלית, זהות חברתית. מסע שמנסה לשים את הלב במרכז, את המצפון, את התודעה. מסע שיש בו הבעת דעות, אך יש בו גם הרבה הקשבה, מסע שבסופו חזון אתר התוכן שלנו קרם עור וגידים והפך להיות גם בית תרבות שוקק חיים בלב נווה צדק, מקום מפגש למוזיקה ורעיונות.

באתר ליבא תוכלו למצוא את פרויד ואת הרמב"ם, את דפני ליף ובעל התניא, את אדם ברוך והאדמור מפיאסצנה, ועוד כותבים ויוצרים רבים. ויותר מהכל, באתר ליבא תוכלו למצוא בית.

אז מה היה לנו פה?

חשפנו את הארכיון הגנוז של מאיר אריאל ז"ל ושלפנו ממנו רצועות נדירות של הגיגים אריאלים שאיש לא ידע על קיומם (עליהן כתבת חדשות ערוץ 2, דוריה למפל, אמרה "זכיתם בפיס").

ליקטנו את הטובים שבהוגים, אנשים שמשלבים בתוכם עבר, הווה ועתיד גם יחד, אנשים שיש בהם תובנות מקוריות ועומק מחשבה, אנשים כמו אהוד בנאי, פרופ' דן אריאלי, יוסי בבליקי, חביבה פדיה, יונתן ברג, חיים סבתו, פרופ׳ צבי מרק, ד"ר יחיאל הררי, שרון רוטר ואחרים, לחלקם נתנו דף ועט (או מקלדת, אל תהיו קטנוניים), מול חלקם העמדנו מצלמה, וביקשנו מהם לשתף אותנו בציפורי המחשבה שעפות להם בראש.

צילמנו והעלינו מדי שבוע את שיעור פרשת השבוע הפופולרי של סיון רהב מאיר, שיעור שמזמן הפך לפולחן ירושלמי (ולאחרונה גם תל אביבי) שמצליח לחדש גם לאנשים שחשבו שהם יודעים הכל על פרשת השבוע.

צילמנו שיחות עם המורים האהובים עלינו – צבי שפיגל, דב זינגר, עופר גיסין, מיכי יוספי ואוהד תירוש, מרצים שדוברים יהדות עכשווית, יהדות בגובה העיניים, כי בעינינו הידע הקדום שבארון הספרים היהודי מעולם לא היה רלוונטי יותר.

התחלנו במופע ט"ו בשבט עם יונתן רזאל, ואחריו הפקנו מוזיקה יהודית אמיתית שנוגעת במקומות העמוקים ביותר של הנפש. העלינו לאוויר יצירות מוזיקליות כמו ניגון הצמח צדק בביצוע דניאל זמיר, להיטים מזן אחר כמו JUMP של זושא, ואת המוזיקה הרוחנית של דניאל כהן. העלינו לרשת את ההופעה המיוחדת לזכר חברנו האהוב, הזמר והיוצר אברהם אבוטבול ז"ל, ומדי שבוע אנחנו מקיימים בבית ליבא הופעות אינטימיות ומקדמים שיתופי פעולה מוזיקליים מפתיעים, המשלבים בתוכם מזרח ומערב.

ירדנו דרומה והקמנו במה ליבאית מיוחדת בפסטיבל אינדינגב (אותה ניהלו ביד רמה נעה ואליעזר בוצר, אנשי "בית ליבא"), ערכנו שם ארוחת שבת המונית, שיחות אל תוך הלילה, הופעות של אביב גדג' ומארק אליהו ובעיקר היינו יחד.

תודה שהייתם שותפים למסע שלנו. הרוח הגבית שקיבלנו מכם, הסקרנות וההתלהבות, נותנים לנו כל יום מחדש את הכח להמשיך לחפש, ליצור ולהפיק תכנים ייחודיים לליבא. איזה כיף שאתם כאן.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לרשימת התפוצה של האתר כאן.

אם אתם רוצים לקבל דיווחים על הארועים בבית ליבא תוכלו להרשם כאן.

ניתן להצטרף לקבוצת הוואטסאפ שלנו בשליחת שמכם למספר 058-7075455

האירוע הראשון בבית ליבא תל אביב

עוזי וייל ויוסי בבליקי. אמש בבית ליבא, נוה צדק. צילום: עופר שכטמן

ההשקה הרשמית עדיין על האש (סמנו לכם ביומנים את 22.3, ערב-ערב פורים), אבל אמש נחנכה הפעילות בבית ליבא בנוה צדק, תל אביב, בערב טרום-השקה מרתק שבו עלו על הבמה המוזיקאי יוסי בבליקי (איש להקת פונץ' לשעבר וכותב הטור היפהפה "תלמוד בבליקי" באתר "ליבא") והסופר עוזי וייל.

המשך…

כלום יש מקום פנוי מהשירה?

כלום יש מקום פנוי מהשירה?

איך משתלבת הדת בשירתך? נשאלה פעם המשוררת זלדה.
"אני חושבת שהדת, היא לא יכולה להיות על כל פנים מכשול, כי אם ההפך מזה", ענתה זלדה, ונימקה: "הרגשת הסודיות שבחיים, הרגשת האור שמעבר לגשמיות, זה לא דבר שמפריע לשירה אלא להפך".

קצת על חייה ועל שירתה של זלדה, משוררת חד פעמית, אשה דתית (ובת דודתו של הרבי מלובביץ' – השניים החליפו מכתבים אישיים לאורך חייהם), שפרסמה את ספרה הראשון בגיל 53 והדהימה את זירת התרבות המקומית, בסרטו המקסים של יאיר קדר שעלה לרשת במסגרת פרויקט העברים, מיזם עצמאי לתיעוד התרבות העברית.

אנחנו ממליצים בכל לב לפנות לעצמכם קצת פחות משעה ולהכיר את אחת מנשות התרבות החידתיות ביותר שהיו כאן, מי ששילבה באופן יוצא דופן אמנות ואמונה.

״ליבא״ מציינת חצי שנה של פעילות

Sequence 02_2_8

נכון, רק ילדים סופרים חצאי שנים. אבל אנחנו מספיק צעירים כדי להזדהות.

היום, 1.12, י״ט כסלו, אנחנו חוגגים חצי שנה לעלייתו של אתר "ליבא" לאוויר. כן, עברה בסך הכל רק חצי שנה. חצי שנה שבה הבאנו לכם את הארכיון הגנוז של מאיר אריאל, את השיעורים של סיון רהב-מאיר, את השיחות עם דן אריאלי, את המדורים הנפלאים של יוסי בבליקי ושל יונתן ברג, את הטקסטים של אהוד בנאי, את ההגות של אדם ברוך, את הלוליינות של ניצן הס, את הרגישות של שרון רוטר ועמליה שנוולד, את קטעי המוזיקה שצילמנו לכם, את שיחות הווידיאו של מיכי יוספי, עופר גיסין, צבי שפיגל ודוב זינגר, הפקנו מופעים, ויצאנו לדרך עם סדרות שיעורים בירושלים (סיון רהב מאיר בהיכל שלמה) ובתל אביב (הרב עופר גיסין בירקון 70), ועוד ועוד ועוד. ואל תשכחו את דף הפייסבוק שלנו, ששומר על קשר בינינו ומעדכן אתכם לגבי תכנים ואירועים חדשים – ודאו שעשיתם לו לייק.

להפתעתנו, עוד לפני שהספקנו לחשוב על שיווק ויחסי ציבור התברר שיש ביקוש לתכנים האלה, וכך עד מהרה ״ליבא״ זכתה לכיסוי תקשורתי מרשים למדי.

למשל:

״העין השביעית״

״עונג שבת״

״וואלה״

NRG

אתר ״אש התורה״

״ידיעות אחרונות״

״טיים אאוט״

״הידברות״

גלי צה״ל

חדשות הלילה, ערוץ 2

שידוך משמיים: "ליבא" בירקון 70, תל אביב

שידוך משמיים: "ליבא" בירקון 70, תל אביב

זה התבשל תקופה ארוכה מאחורי הקלעים, ועכשיו אנחנו שמחים וגאים לבשר: החל מהשבוע, תחל פעילות רשמית של "ליבא" בחללית – הירקון 70, תל אביב. כתובת שאינה רק בניין, אלא יישות תרבותית ואינטלקטואלית (ליודעי ח"ן), שכולה סקרנות, למידה ואהבת אדם.

unnamed (8)

הפעילות, בחדר בית המדרש הצופה אל הבית שבו התגורר מאיר אריאל ואל החצר שבה צולמו רבים מקטעי הארכיון הגנוז שלו המתפרסמים ב"ליבא", תחל ביום רביעי הקרוב – ערב ראש חודש כסלו, 11.11.2015, בשעה 20:00, עם שיעור שבועי בפרשת השבוע עם הרב עופר גיסין (למי שפספס, הנה וידיאו נהדר של הרב גיסין, מבית "ליבא"):

זוהי רק סנונית ראשונה. בקרוב ממש נפרסם כאן מגוון שיעורים ופעילויות נוספות של "ליבא" בירקון 70. רשמו לכם את הכתובת ואת התאריך. אנחנו ממליצים בחום.

unnamed (3)

הרצאה בחללית – הירקון 70. מתוך הסדרה הדוקומנטרית המדוברת "מגש הכסף"

אמש: מאות אנשים בשיעור של סיון רהב-מאיר בחסות "ליבא"

אמש: מאות אנשים בשיעור של סיון רהב-מאיר בחסות "ליבא"

את התמונה שמעלינו צילם ידידיה מאיר, שהיה רק אחד מכ-500 איש שהגיעו אמש לשיעור של סיון רהב-מאיר על פרשת השבוע, שנערך בשיתוף "ליבא" ו"שמיא נחלאות". השיעור השבועי של רהב-מאיר עבר דירה, לרגל חודשי החורף (ומי שהשתתף בשיעור על פרשת בראשית ונרטב מהגשם יודע למה) מבית כנסת המחתרות בירושלים אל כתובת חדשה. עד להודעה חדשה, ייערך השיעור בכל יום רביעי בשעה 21:00 באולם אוולינה-תהילה ברחוב אוסישקין 38 בירושלים. הכניסה חופשית.

מדי יום חמישי יעלה השיעור המצולם באתר "ליבא". השיעור על פרשת "לך לך" שנערך אמש, יעלה היום במלואו לאתר – ובו, בין השאר, הסבר מדוע השבוע הזה הוא "השבוע השמח באמת". מי שרוצה להשלים עד אז שיעורים קודמים של סיון רהב (באמת כדאי. מלה שלנו), יכול לעשות זאת כאן.

אלפים ביקרו במתחם "ליבא" בפסטיבל אינדינגב

אלפים ביקרו במתחם "ליבא" בפסטיבל אינדינגב

אלפי אנשים ביקרו בסוף השבוע האחרון במתחם לניקוי רעשים (אינדי-טוקס) שהוקם בפסטיבל אינדינגב בשיתוף "ליבא" והשתתפו בפעילויות הרבות שהתקיימו בו. המתחם – אוהל גדול וביתי, הזמין את אורחי הפסטיבל להופעות, מפגשים ושיחות, בין השאר עם המוזיקאים מארק אליהו ואביב גדג', לארוחות שבת ולשיחות אל תוך הלילה. אחד האירועים שעוררו סביבם התרגשות גדולה היה ערב הקרנה של קטעי הארכיון הגנוז של מאיר אריאל ב"ליבא" ושיחה שנערכה סביבם. בכל אחד מהאירועים השתתפו מאות אנשים.

את המתחם ניהלו נועה בוצר ובן זוגה המוזיקאי אליעזר בוצר. השניים מספרים על אווירה מיוחדת במינה של "שבירת מחיצות ופתיחת הלב". מגוון גדול של אוכלוסיות הגיעו למתחם – החל מצעירים בגילאי תיכון וצבא וכלה במשפחות עם ילדים שבאו לראות ולחוות זווית קצת אחרת של הפסטיבל. התנועה, מעיד בוצר, היתה בלי פוסקת ולמעשה האוהל לא נסגר במשך כל ימי הפסטיבל. "אנשים באו לפעילות, פגשו אנשים אחרים ונשארו לשבת ולדבר. שיחות עמוקות על יצירה של כל אדם, על השפעה ועל נתינה". המצב הביטחוני לא נכח באופן גלוי בשיחות "אבל כן ההוויה והתחושה הכללית היתה כזו שעסקה בחשיבות של אהבה בתקופות כאלה וממקום שמבין ומבקש צורך באחדות".

קטעי וידיאו מן האירועים במתחם האינדי-טוקס בשיתוף "ליבא", יעלו כאן בהמשך.

הנה קצת טעימות ממתחם ״ליבא״ באינדי-נגב, רגע לפני שבת, ורגע אחריה:

לא רק ההופעות בחוץ, גם סעודת השבת של ״אינדינגב״ היתה סולד אאוט.

שבת SOLD-OUT#אינדינגב2015

Posted by ‎60 ריבוא‎ on Friday, October 16, 2015

אחרי ההבדלה, במוצאי שבת, החגיגות באוהל רק מתעצמות, כלי הנגינה וגם המצלמות נשלפים (צולם במוצאי שבת):

מה שקורה בשבת נשאר בשבתהמצלמה שנדלקה בצאת השבתהצליחה להנציח כמה ניצוצותוגם זה רק אחד משישים

Posted by ‎מיכאל מרסה‎ on Monday, October 19, 2015