מזל טוב, אנחנו חוגגים שנה

מזל טוב, אנחנו חוגגים שנה

אנחנו לא יודעים מה אנחנו מרגישים יותר, האם "וואו, כמה מהר חלפה לה שנה" או "נראה שהיינו פה מאז ומתמיד". מה שבטוח, זו הייתה שנה מרתקת בה התחלנו מסע. מסע רצוף בטקסטים טובים ומוזיקה מעולה של אנשים שנמצאים במסע אישי להגדרה של זהות עצמית, זהות יהודית, זהות ישראלית, זהות חברתית. מסע שמנסה לשים את הלב במרכז, את המצפון, את התודעה. מסע שיש בו הבעת דעות, אך יש בו גם הרבה הקשבה, מסע שבסופו חזון אתר התוכן שלנו קרם עור וגידים והפך להיות גם בית תרבות שוקק חיים בלב נווה צדק, מקום מפגש למוזיקה ורעיונות.

באתר ליבא תוכלו למצוא את פרויד ואת הרמב"ם, את דפני ליף ובעל התניא, את אדם ברוך והאדמור מפיאסצנה, ועוד כותבים ויוצרים רבים. ויותר מהכל, באתר ליבא תוכלו למצוא בית.

אז מה היה לנו פה?

חשפנו את הארכיון הגנוז של מאיר אריאל ז"ל ושלפנו ממנו רצועות נדירות של הגיגים אריאלים שאיש לא ידע על קיומם (עליהן כתבת חדשות ערוץ 2, דוריה למפל, אמרה "זכיתם בפיס").

ליקטנו את הטובים שבהוגים, אנשים שמשלבים בתוכם עבר, הווה ועתיד גם יחד, אנשים שיש בהם תובנות מקוריות ועומק מחשבה, אנשים כמו אהוד בנאי, פרופ' דן אריאלי, יוסי בבליקי, חביבה פדיה, יונתן ברג, חיים סבתו, פרופ׳ צבי מרק, ד"ר יחיאל הררי, שרון רוטר ואחרים, לחלקם נתנו דף ועט (או מקלדת, אל תהיו קטנוניים), מול חלקם העמדנו מצלמה, וביקשנו מהם לשתף אותנו בציפורי המחשבה שעפות להם בראש.

צילמנו והעלינו מדי שבוע את שיעור פרשת השבוע הפופולרי של סיון רהב מאיר, שיעור שמזמן הפך לפולחן ירושלמי (ולאחרונה גם תל אביבי) שמצליח לחדש גם לאנשים שחשבו שהם יודעים הכל על פרשת השבוע.

צילמנו שיחות עם המורים האהובים עלינו – צבי שפיגל, דב זינגר, עופר גיסין, מיכי יוספי ואוהד תירוש, מרצים שדוברים יהדות עכשווית, יהדות בגובה העיניים, כי בעינינו הידע הקדום שבארון הספרים היהודי מעולם לא היה רלוונטי יותר.

התחלנו במופע ט"ו בשבט עם יונתן רזאל, ואחריו הפקנו מוזיקה יהודית אמיתית שנוגעת במקומות העמוקים ביותר של הנפש. העלינו לאוויר יצירות מוזיקליות כמו ניגון הצמח צדק בביצוע דניאל זמיר, להיטים מזן אחר כמו JUMP של זושא, ואת המוזיקה הרוחנית של דניאל כהן. העלינו לרשת את ההופעה המיוחדת לזכר חברנו האהוב, הזמר והיוצר אברהם אבוטבול ז"ל, ומדי שבוע אנחנו מקיימים בבית ליבא הופעות אינטימיות ומקדמים שיתופי פעולה מוזיקליים מפתיעים, המשלבים בתוכם מזרח ומערב.

ירדנו דרומה והקמנו במה ליבאית מיוחדת בפסטיבל אינדינגב (אותה ניהלו ביד רמה נעה ואליעזר בוצר, אנשי "בית ליבא"), ערכנו שם ארוחת שבת המונית, שיחות אל תוך הלילה, הופעות של אביב גדג' ומארק אליהו ובעיקר היינו יחד.

תודה שהייתם שותפים למסע שלנו. הרוח הגבית שקיבלנו מכם, הסקרנות וההתלהבות, נותנים לנו כל יום מחדש את הכח להמשיך לחפש, ליצור ולהפיק תכנים ייחודיים לליבא. איזה כיף שאתם כאן.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לרשימת התפוצה של האתר כאן.

אם אתם רוצים לקבל דיווחים על הארועים בבית ליבא תוכלו להרשם כאן.

ניתן להצטרף לקבוצת הוואטסאפ שלנו בשליחת שמכם למספר 058-7075455

בית ליבא בנוה צדק: פ-תוח

בית ליבא בנוה צדק: פ-תוח

אחרי חודשים ארוכים של חלומות ועבודה קשה, אחרי לילות ארוכים בלי שינה והתרגשות גדולה, אפשר להגיד סוף סוף: פתחנו. וברגל ימין. ערב ההשקה של בית ליבא בנוה צדק (רחוב מגדל 1), מקום שבו אנחנו שואפים להפגיש, לערבב, לנער ולחבר  – אנשים מכל הסוגים, יוצרים וחושבים, מהרהרים ועושים, נפתח בהופעה חגיגית של אהוד בנאי (שטקסטים שלו תוכלו למצוא באתר), יוסי בבליקי (בעל הטור השבועי היפה מכל), אביב גדג' (שהיה איתנו גם במתחם "ליבא" באינדינגב) ובוצר – שהוא ורעייתו נעה הם הם הלב הפועם של בית ליבא במגדל 1.

והכי חשוב: זוהי רק ההתחלה. האירועים בבית ליבא קורים כל הזמן. כדי להתעדכן בפעילויות המתוכננות שם עקבו אחרי עמוד ליבאlive כאן באתר ובדף הפייסבוק של ליבא ושל בית ליבא במגדל 1. הנה התוכניה לכל מה שיקרה בבית ליבא בחודשיים הקרובים. המשך…

האירוע הראשון בבית ליבא תל אביב

עוזי וייל ויוסי בבליקי. אמש בבית ליבא, נוה צדק. צילום: עופר שכטמן

ההשקה הרשמית עדיין על האש (סמנו לכם ביומנים את 22.3, ערב-ערב פורים), אבל אמש נחנכה הפעילות בבית ליבא בנוה צדק, תל אביב, בערב טרום-השקה מרתק שבו עלו על הבמה המוזיקאי יוסי בבליקי (איש להקת פונץ' לשעבר וכותב הטור היפהפה "תלמוד בבליקי" באתר "ליבא") והסופר עוזי וייל.

המשך…

כלום יש מקום פנוי מהשירה?

כלום יש מקום פנוי מהשירה?

איך משתלבת הדת בשירתך? נשאלה פעם המשוררת זלדה.
"אני חושבת שהדת, היא לא יכולה להיות על כל פנים מכשול, כי אם ההפך מזה", ענתה זלדה, ונימקה: "הרגשת הסודיות שבחיים, הרגשת האור שמעבר לגשמיות, זה לא דבר שמפריע לשירה אלא להפך".

קצת על חייה ועל שירתה של זלדה, משוררת חד פעמית, אשה דתית (ובת דודתו של הרבי מלובביץ' – השניים החליפו מכתבים אישיים לאורך חייהם), שפרסמה את ספרה הראשון בגיל 53 והדהימה את זירת התרבות המקומית, בסרטו המקסים של יאיר קדר שעלה לרשת במסגרת פרויקט העברים, מיזם עצמאי לתיעוד התרבות העברית.

אנחנו ממליצים בכל לב לפנות לעצמכם קצת פחות משעה ולהכיר את אחת מנשות התרבות החידתיות ביותר שהיו כאן, מי ששילבה באופן יוצא דופן אמנות ואמונה.

מעכשיו גם בתל אביב: השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר

מעכשיו גם בתל אביב: השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר

התחלנו באלול, בחצר קטנה של בית כנסת ירושלמי. התמדנו גם כשהחלו פיגועים בחוץ וגם כשירד עלינו גשם.

כשלא הספיק המקום, נדדנו לאולם גדול יותר, אבל תוך שבועיים הבנו שגם הוא קטן מדי. אספנו חברים, מאזינים, תומכים ואנשים טובים, ועברנו אל היכל שלמה שבירושלים – אליו מגיעים מדי רביעי בערב כ-700 איש ואשה לשמוע את השיעור השבועי בפרשת השבוע של סיון רהב-מאיר.

ועכשיו, לבקשת הקהל (וגם מאהבת העיר הגדולה), אנחנו שמחים לבשר על שיעור שבועי חדש של סיון רהב-מאיר בתל אביב. החל מיום ראשון הקרוב, 21/2/16, 20:30, בהאנגר 11 בנמל תל אביב. מחיר כרטיס: 30 שקלים. בואו, יהיה מעניין.

לצפייה בשיעור של סיון בפרשת תצוה מאתמול בירושלים, לחצו כאן.

בשיעורים קודמים של סיון רהב-מאיר אפשר לצפות כאן.

״ליבא״ מציינת חצי שנה של פעילות

Sequence 02_2_8

נכון, רק ילדים סופרים חצאי שנים. אבל אנחנו מספיק צעירים כדי להזדהות.

היום, 1.12, י״ט כסלו, אנחנו חוגגים חצי שנה לעלייתו של אתר "ליבא" לאוויר. כן, עברה בסך הכל רק חצי שנה. חצי שנה שבה הבאנו לכם את הארכיון הגנוז של מאיר אריאל, את השיעורים של סיון רהב-מאיר, את השיחות עם דן אריאלי, את המדורים הנפלאים של יוסי בבליקי ושל יונתן ברג, את הטקסטים של אהוד בנאי, את ההגות של אדם ברוך, את הלוליינות של ניצן הס, את הרגישות של שרון רוטר ועמליה שנוולד, את קטעי המוזיקה שצילמנו לכם, את שיחות הווידיאו של מיכי יוספי, עופר גיסין, צבי שפיגל ודוב זינגר, הפקנו מופעים, ויצאנו לדרך עם סדרות שיעורים בירושלים (סיון רהב מאיר בהיכל שלמה) ובתל אביב (הרב עופר גיסין בירקון 70), ועוד ועוד ועוד. ואל תשכחו את דף הפייסבוק שלנו, ששומר על קשר בינינו ומעדכן אתכם לגבי תכנים ואירועים חדשים – ודאו שעשיתם לו לייק.

להפתעתנו, עוד לפני שהספקנו לחשוב על שיווק ויחסי ציבור התברר שיש ביקוש לתכנים האלה, וכך עד מהרה ״ליבא״ זכתה לכיסוי תקשורתי מרשים למדי.

למשל:

״העין השביעית״

״עונג שבת״

״וואלה״

NRG

אתר ״אש התורה״

״ידיעות אחרונות״

״טיים אאוט״

״הידברות״

גלי צה״ל

חדשות הלילה, ערוץ 2

מאוולינה להיכל שלמה: השיעור של סיון רהב-מאיר עובר דירה

מאוולינה להיכל שלמה: השיעור של סיון רהב-מאיר עובר דירה

ידענו גשם ובריחה מהירה, ידענו צפיפות וישיבה על מחצלות, וידענו שכל זה לא גורם לקהל בשיעורי פרשת השבוע של סיון רהב-מאיר להתמעט משבוע לשבוע. להפך. ולכן: חדשות טובות: החל ממחר – יום רביעי ו' בכסלו, 18 בנובמבר, עובר השיעור השבועי אל היכל שלמה המרווח. זה אומר שאתם יכולים גם לבוא, גם להזמין חברים וגם להפיץ את הבשורה לכל הפיד שלכם ושל השכנים.

מתי ואיפה? בכל יום רביעי בשעה 21:00, בהיכל שלמה, רח' המלך ג'ורג' 58 ירושלים. פתיחת דלתות בשעה 20:30, תחילת השיעור בזמן.

מי שמעדיף את השיעור שלו אינטימי ותל אביבי, מוזמן להגיע גם השבוע, ובכל יום רביעי, לשיעור בפרשת השבוע של עופר גיסין בחללית – הירקון 70 תל אביב. השיעור מתקיים ב-20:00 בקומה א', בבית המדרש על שם מאיר אריאל.

המשיכו לעקוב, זוהי רק ההתחלה. ואם עוד לא נרשמתם לניוזלטר שלנו, כדאי לעשות זאת עכשיו: לחצו כאן וקבלו עדכונים שוטפים על כל מה שלא כדאי להפסיד באתר ובפעילויות של "ליבא".

שידוך משמיים: "ליבא" בירקון 70, תל אביב

שידוך משמיים: "ליבא" בירקון 70, תל אביב

זה התבשל תקופה ארוכה מאחורי הקלעים, ועכשיו אנחנו שמחים וגאים לבשר: החל מהשבוע, תחל פעילות רשמית של "ליבא" בחללית – הירקון 70, תל אביב. כתובת שאינה רק בניין, אלא יישות תרבותית ואינטלקטואלית (ליודעי ח"ן), שכולה סקרנות, למידה ואהבת אדם.

unnamed (8)

הפעילות, בחדר בית המדרש הצופה אל הבית שבו התגורר מאיר אריאל ואל החצר שבה צולמו רבים מקטעי הארכיון הגנוז שלו המתפרסמים ב"ליבא", תחל ביום רביעי הקרוב – ערב ראש חודש כסלו, 11.11.2015, בשעה 20:00, עם שיעור שבועי בפרשת השבוע עם הרב עופר גיסין (למי שפספס, הנה וידיאו נהדר של הרב גיסין, מבית "ליבא"):

זוהי רק סנונית ראשונה. בקרוב ממש נפרסם כאן מגוון שיעורים ופעילויות נוספות של "ליבא" בירקון 70. רשמו לכם את הכתובת ואת התאריך. אנחנו ממליצים בחום.

unnamed (3)

הרצאה בחללית – הירקון 70. מתוך הסדרה הדוקומנטרית המדוברת "מגש הכסף"