אמונה במחתרת

הצורה החיצונית של האמונה בימינו, גרמה לחלקים גדולים מהעם לעבור לאמונה תת קרקעית, מודחקת ומנותקת. מאיר אריאל קורא לחשבון נפש, בשיחה מס' 9 מתוך הארכיון הגנוז

הביקורת האמיתית של העם היא לא על התורה עצמה אלא על הצורה הנוכחית שלה, אומר מאיר אריאל, "על הצורה הדתית הנראית לעין". בסרטון שלפנינו – התשיעי מתוך הארכיון הגנוז של מאיר אריאל המתפרסם ב"ליבא", מדבר אריאל על תופעה שמטרידה אותו – העובדה שחלקים גדולים מהעם הדחיקו את אמונתם בגלל הצורה החיצונית שבה היא מיוצגת בתקופתנו.

"חלקים כה רבים של העם היהודי נטשו את היהדות בגלל הצורה החיצונית של האמונה", הוא אומר. אנשים פשוט הכניסו את האמונה שלהם למחתרת פנימית ורגשית, ככה שכל מה שיוצא החוצה זה לפעמים רק ברית מילה או נישואים ברבנות. וגם אז הם הטענה היא שזוהי לא אמונה אלא כניעה לתכתיב של דתיים. "אני קורא לזה אמונה. אחרת הוא לא היה עושה את זה. אבל אמונה תת קרקעית כזו, מתחת לפני השטח וזה רוב רובו של העם היהודי".

פרשני התורה חייבים להסביר את זה – קובע אריאל. "אפשר לתרץ את זה ולהגיד שאנשים בוחרים בחיים הקלים אבל אנחנו רואים שזה לא נכון". אנשים, הוא אומר, כן עובדים קשה. והדת חסרה להם. בחיי הרוח שלהם יש עקירה, ניתוק, זרות, "לדעתי אין דרך להסביר את זה מלבד זה שיש ביקורת קשה מאוד בעם על ההלכה ועל דרך הפירוש שלה. לא על התורה עצמה".

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

  1. עניין זה לקח חלק גדול בתורת הרב קוק

    יובל
  2. מאיר מאיר, אין כמוך

    חמי
פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *