איך לחנך ילדים לרציונליות

כבר בגיל ארבע, אפשר לתת לילדים את הכלים שיגרמו להם להתמודד נכון עם החיים. פרופ' דן אריאלי בשיחה עם "ליבא"

"מה שעצוב בכלכלה התנהגותית", אומר פרופ' דן אריאלי, "הוא המראה הזו שמראה לנו שאנחנו לא רציונליים, מתפתים וטועים. החלק החיובי, מצד שני, הוא העובדה שיש הרבה מה לשפר". אריאלי, מומחה לכלכלה התנהגותית מאוניברסיטת דיוק בארה"ב ומחברם של רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה" ו"האמת על באמת", משוחח עם הרב עופר גיסין על חינוך נכון לילדים ועל נתינת כלים להתמודדות עם החיים.

הדבר הראשון שאליו יש לחנך ילדים, אומר אריאלי, הוא היכולת להתגבר על פיתויים. החוקר והפסיכולוג וולטר מישל, ערך בשנות השישים מחקר שנכנס לדברי הימים של הפסיכולוגיה וזכה לכינוי "מבחן המרשמלו". במסגרת המחקר, אסף מישל ילדים בני ארבע וחילק להם מרשמלו. הוא הבטיח להם שמי שלא יאכל את המרשמלו במשך עשר דקות, יקבל שניים. "היו ילדים שאכלו וילדים שחיכו", מספר אריאלי, "והמחקר הוכיח שאלו שחיכו, כעבור עשרים שנה הצליחו הרבה יותר באוניברסיטה".

גם מחקרים חדשים מראים שילדים שמצליחים להתגבר על פיתויים, נמצאים במקום טוב יותר בהמשך חייהם מבחינה כלכלית, בריאותית ופלילית. "כלומר", אומר אריאלי, "היכולת להתמודד עם פיתויים היא יכולת חשובה".

"כשמסתכלים על הילדים האלה – זה לא שיש ילד שלא מתפתה ממרשמלו, אלא שיש ילדים שמסיחים את דעתם מהמרשמלו". אנחנו צריכים לחשוב איך ללמד את הילדים איך לא להתפתות – לא בדרך של להסתכל עליו ולהחליט שהוא לא מפתה אלא ביכולת להסיח ממנו את הדעת ולהתמקד במשהו אחר.

הדבר השני החשוב בחינוך ילדים, אומר אריאלי, הוא ליצור סולם ערכי – מערכת חוקים לגבי ההתנהלות בחיים. "אני בתור אבא רוצה לתת לילדים שלי מצד אחד חוקי עבור/אל תעבור פשוטים וברורים, כאלה שאין מה לחשוב לגביהם אלא רק להתרגל לנהוג לפיהם, ומצד שני –  יכולת לנסח חוקים בעצמם". צריך לתת לילדים את היכולת להבין כמה החיים מסובכים, וכמה חוקים יכולים לעזור להם.

קשה היום לחזות איך ייראה העולם בעתיד, אומר אריאלי, ואחד הדברים שמטרידים הוא שאנחנו לא מלמדים ילדים איך לאהוב ללמוד. "ללמד אותם דברים ספציפיים זה פחות חכם ויעיל. צריך ללמד אנשים לחשוב על החיים שלהם לטווח ארוך".

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, מחברם של שלושה רבי מכר שכיכבו ברשימת ה"ניו יורק טיימס", תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים: "לא רציונלי ולא במקרה – הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו" (רשימת ספרי השנה של אמזון ב-2008), "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת". לאחרונה יצא ספרו "שלך באי-רציונליות". אריאלי מתמקד במחקריו בקבלת החלטות שגויות – נושא שמשך את תשומת ליבו בעת שהיה מאושפז שלוש שנים בבית חולים לאחר שנכווה קשות בכל חלקי גופו. יותר מעשרה מיליון איש האזינו להרצאותיו של אריאלי באתר TED. אפשר לעקוב אחריו גם כאן.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *