חינוך מעורר השראה

לתיכון שהוא ניהל התקבלו רק אלה שלא התקבלו לשום מקום אחר. ועדיין - הם האנשים שמהם הוא למד הכי הרבה. חילי טרופר על חינוך מלא אמונה

"יש תנועה בעולם" קובע חילי טרופר. "זה שמישהו נמצא במקום ומצב מסוים, לא אומר שזה המקום שלו לתמיד".

טרופר, איש חינוך וחברה, ניהל במשך שנים את תיכון "ברנקו וייס" ברמלה – תיכון ש"תנאי הקבלה אליו היו – שלא התקבלת לשום מקום אחר". איך מתמודדים עם תלמידים שתחושת הכישלון טבועה בהם עד הנקודה הפנימית? "אנחנו מאמינים בבני אדם", אומר טרופר ומספר על ההחלטה להביא את התלמידים אל הרף ולא לעשות ההפך ולהנמיך אותו בשבילם. "אנחנו לא יכולים להוריד רף, אנחנו רוצים להכין אותם לאמת של החיים. אף אחד לא יוריד בשבילם את הרף בצבא או בעבודה. ההבדל הוא שבחינוך לא מפטרים אף אחד. תמיד יש עוד צ'אנס. הילדים הם שלך לאורך כל הדרך ואני אחכה לתלמיד שלי כל יום מחדש".

האתגר הוא, אומר טרופר, להיות שם גם בפעם ה-51. לוודא שלא יהיה פער בין המלים היפות שאתה אומר לילד – מלים שהוא בטח כבר שמע בחיים ולמד לא להאמין להן, להתנהגות בשטח. "להצמיד מלים למעשים בלי למצמץ. לוודא שהילד יידע: אתה תמיד שלי, תמיד יש לך מקום בעולם".

בעיני, אומר טרופר, חינוך יהודי – זה הסיפור שלו. תמיד אפשר לתקן. תמיד אפשר לצאת מהבור. "כל הדברים שאני הכי רוצה בחיים – לחלום, להשיג – הכל למדתי מהילדים. יש בנו חוזקות וחולשות, והמפגש בין חוזקות לחולשות, אצל כולם, מצמיח הכל".

חילי טרופר הוא איש חינוך וחברה, המשמש מנהל אגף החינוך, רווחה ותרבות בירוחם. ממקימי עמותת "במעגלי צדק", עמותת "שכן טוב" ו"קרן פסיפס". בעבר כיהן כסמנכ"ל עמותת "אחריי!" וניהל את תיכון ברנקו וייס רמלה – שהתפרסם בסרטו של בן שני "תיכון ההזדמנות האחרונה" ששודר ב"עובדה" בערוץ 2. שימש כעוזר בכיר לשר החינוך שי פירון.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

  1. חבל שנתנו לו לכבות שרפות במקום לתת לו לחנך ולפקח על כל המורים למיניהם וכד

    נקודה למחשבה

    מיכאל
פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *