רואים רחוק, רואים שקוף

באופן מידי, וכאנשים פרטיים, היושר לא תמיד משתלם. אז איך בכל זאת נשמור עליו, ולמה בכלל? פרופ' דן אריאלי, מומחה בינלאומי לכלכלה התנהגותית, מסביר

יושר הוא אחד המצרכים הדרושים ביותר לחברה אנושית תקינה. לאדם בודד – יכול להיות שרמאות היא טובה בסיטואציות כאלה או אחרות, אבל יושר הוא גורם מחזק ומשמעותי לחברה הכוללת. בשביל לתפקד כחברה ולסמוך על אנשים, אנחנו חייבים לשמור על יושר וכל אדם שמרמה בעצם פוגע בביטחון שלנו אחד בשני, בתפקוד ובקבלת החלטות.

יצירת מערכת של ערכים היא הפתרון כיוון שזו הדרך של החברה לגרום לאנשים להתנהג באופן שהוא טוב גם להם וגם לחברה לטווח הרחוק. מחשבה קדימה על הילדים ועל הנכדים ועל איך באמת היינו רוצים שהעולם שלנו ייראה. ערכים הוא הדבר שנותן לנו סיבה עכשווית להתנהג באופן הנכון לטווח הרחוק, והם המחסום בפני פיתויים של הטווח הקצר שמכשילים אותנו.

הסרטון המלא – בראש הדף.

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, מחברם של שלושה רבי מכר שכיכבו ברשימת ה"ניו יורק טיימס", תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים: "לא רציונלי ולא במקרה – הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו" (רשימת ספרי השנה של אמזון ב-2008), "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת". לאחרונה יצא ספרו "שלך באי-רציונליות". אריאלי מתמקד במחקריו בקבלת החלטות שגויות – נושא שמשך את תשומת ליבו בעת שהיה מאושפז שלוש שנים בבית חולים לאחר שנכווה קשות בכל חלקי גופו. יותר מעשרה מיליון איש האזינו להרצאותיו של אריאלי באתר TED. אפשר לעקוב אחריו גם כאן.

לשיחות נוספות של דן אריאלי עם "ליבא" לחצו כאן

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *