מדע מול דת רוחנית

מדוע טקסים דתיים משפיעים על אלו שצופים בהם יותר מאשר על אלה שמשתתפים בהם בפועל, מהו ההבדל בין החילונים בטורקיה לחילונים בישראל ואיזו תועלת יכולה הדת לתת גם לאנשים שאינם מאמינים בה? פרופ' דן אריאלי חושב שחוקרים בני דורנו צריכים לתת לדת קצת יותר ריספקט

"אני חושב שאנשים שעוסקים במדע צריכים להתייחס בכבוד לחכמה המצטברת של הדת, לנסות להבין מה אנחנו יכולים ללמוד מזה", אומר ל"ליבא" פרופ' דן אריאלי, מומחה לכלכלה התנהגותית, "בסופו של דבר דתות מדברות על ערכים ועל הדרך הטובה להתנהג לפיה".

את השפעתה החיובית של הדת על אנשים שחשופים אליה מנתח פרופ' אריאלי במספר היבטים:

ברמת הצופה- פרופ' אריאלי שלח מספר סטודנטים לטקס השייך לכת ההינדו, טקס שהמשתתפים בו חווים סבל פיזי לא קטן. לאחר הטקס בוצעו מספר ניסויים הבודקים רמאויות אצל המשתתפים והצופים. למרבה ההפתעה, שינוי משמעותי לטובה המשמעותי נרשם דווקא אצל הצופים בטקס. מסתבר שדווקא הצופים הרגישו שיש להם חסך למול המשתתפים, רצו לפצות עליו, וכתוצאה מכך רימו הרבה פחות.

ברמת המבצע- אותם המחקרים הבוחנים רמאות נערכו לפני, אחרי ובזמן הרמדן בטורקיה. הממצאים הראו כי בזמן הרמדן הצמים רימו פחות מבדרך כלל בדברים שקשורים למצוות הדת. מחקר זה השווה למחקרים שנערכו בארץ בסמיכות ליום כיפור, והיה מעניין לגלות שבעוד החילונים המוסלמיים בטורקיה לא מושפעים בכלל מהרמדן והוא פשוט "חולף לידם", החילונים הישראלים מושפעים ומגיבים לנוכחותו.

ברמת היישום– לדברי אריאלי רוב האנשים מאמינים באותם עקרונות וערכים שעומדים בבסיסן של הדתות השונות, אך הכללים הספציפיים שבדת עוזרים להביא לידי מעשה את אותם עקרונות. לשם דוגמא הוא נותן את מצוות מעשר כספים, "אני ואשתי משתמשים במעשר בתור כלל האצבע שלנו לעניין אחוז הצדקה. מדי שנה ביום מיסים (היום בו אנו מגלים כמה באמת הרווחנו), אנחנו לוקחים 10% ומעבירים לחשבון אחר המיועד לצדקה. למה לא 11%? למה לא 9%? כי יש לו משמעות מעבר לסתם מספר שרירותי. מצות המעשר מאד עזרה לנו לתחום את הרצון הטוב למספרים. היא הכניסה ספציפיות שעזרה לנו ליישם ערך שהאמנו בו".

הוא אמנם סובר שהיינו יכולים להתקדם כברת דרך אם כל אחד היה יכול לייצר את החוקים הטובים שלו, אבל זה מאד מסובך ולא בטוח שכל החוקים היו מתאימים ומתחברים אחד לשני. לדבריו, הדת נותנת מסגרת לחוקים שמאד עוזרת לאנשים, גם אם הם לא מאמינים באלוהים.

הסרטון המלא – בראש הדף.

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, מחברם של שלושה רבי מכר שכיכבו ברשימת ה"ניו יורק טיימס", תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים: "לא רציונלי ולא במקרה – הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו" (רשימת ספרי השנה של אמזון ב-2008), "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת". לאחרונה יצא ספרו "שלך באי-רציונליות". אריאלי מתמקד במחקריו בקבלת החלטות שגויות – נושא שמשך את תשומת ליבו בעת שהיה מאושפז שלוש שנים בבית חולים לאחר שנכווה קשות בכל חלקי גופו. יותר מעשרה מיליון איש האזינו להרצאותיו של אריאלי באתרTED. אפשר לעקוב אחריו גם כאן.

לשיחות נוספות של דן אריאלי עם "ליבא" לחצו כאן

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *