קרליבך פינת הייט-אשברי

יענקל'ה שמש היה היפי חולם שהסתובב בפסטיבל וודסטוק יחף ומגודל שיער, עשה מדיטציות וחיפש דרך. חלום מוזר שחזר על עצמו שלוש פעמים הביא אותו למצוא את מי שיהפוך לו את החיים ויקח אותו לקצה השני של העולם, ר' שלמה קרליבך

יענקל'ה שמש הוא ילד פרחים מגודל זקן שהציניות טרם הצליחה להביס. בראיון לליבא הוא מספר את סיפור חייו שמתחיל בפסטיבל וודסטוק, עובר דרך "בית אהבה ותפילה" של ר' שלמה קרליבך, ונגמר בארץ הקודש

היפי הוא אדם שאוהב את הקדוש ברוך הוא, לא תמיד הוא יודע את זה

בקיץ 69 יענקל'ה היה היפי צעיר וסקרן בארה"ב, שהסתובב בין ים האנשים שהגיעו לפסטיבל הרוק האגדי וחיפש דרך משלו. רוחות הבודהיזם החלו לנשב בקהילת הביטניקים ויענקל'ה מצא עצמו יושב וקורא חומרים של מגוון דתות מן המזרח ומעבר. לאחר שנגמר הפסטיבל הגיע לסן פרנסיסקו שבקליפורניה, שם הצטרף לקומונה תוססת שהתהוותה על ידי קבוצה של שחקנים. באותה תקופה היה לו חלום שחזר על עצמו שלוש פעמים. הוא ראה שם מישהו מלמד כשמאחוריו קיר של ספרים, והוא הבין שמדובר במי שאמור להיות הגורו שלו, אבל מי זה?

"למרות שלמדתי את כל הדתות בעולם, לא חשבתי שהדת אליה נולדתי, היהדות, רלוונטית בכלל", הוא מספר, לכן כל כך הפתיע אותו להיזכר בתפילין באמצע מדיטציה בשש בבוקר, "משום מה חשבתי שזה יכול להיות מעניין לנסות להניח אותן. קטורת ביד אחת, פרח ביד שניה, אני לבוש ג'לביה, יחף ומחפש בית כנסת".

ברוך הבא הביתה

בית הכנסת הראשון שהגיע אליו לא רצה להכניס אותו בגלל איך שנראה, בית הכנסת השני היה רפורמי ולא היו להם תפילין עבורו, בית הכנסת השלישי לא היה בית כנסת, הוא היה בניין עם מגן דוד שהתברר כמשרד של ה"חברא קדישא" של סן פרנסיסקו, הרב שהיה בפנים היה אורתודוקסי, הוא מביט על ינקלה, קולט מה שקולט ונותן לו כתובת של מקום שנקרא בית אהבה ותפילה, "שם תמצא עוד אנשים כמוך והם יעזרו לך".

יענקל'ה דופק על הדלת, פותח לו היפי עם כיפה וציצית, ואומר לו "ברוך הבא הביתה". יענקל'ה נכנס פנימה, מביט על האנשים, ואומר "כן, זה מרגיש כל כך טוב להגיע אליו".

בהתחלה הגיע יענקל'ה לשם מדי פעם, בבוקר באשרם, בצהריים נתן גיחה כדי להניח תפילין, ובערב מדיטציה נוספת. באחת הפעמים כשביקר שם, ראה מודעה שהכריזה על בואו של הרבי שלהם "תלמיד של הבעל שם טוב", כך הוגדר, להרצאה חופשית, חינם אין כסף.

הרבי שלהם התגלה כר' שלמה, וכשהוא רואה את יענקלה, הוא נותן לו חיבוק "חיכיתי לך", הוא אומר. "אני היפי, חשבתי שאני יודע מה זו אהבה, אבל אף פעם לא הרגשתי כזו אהבה", מספר יענקל'ה. כשרב שלמה מסר את השיעור בחדר ההרצאות כשמאחורי מדפי הספרים, הבין יענקל'ה שזה הרב מהחלום, שאותו חיפש.

יענקל'ה מצטרף ללהקה של ר' שלמה קרליבך וניגן איתו ביותר מאלף הופעות, בהמשך עלה לארץ והצטרף לקהילה הניסיונית של ר' שלמה קרליבך במושב מבוא מודיעים. כיום הוא ממשיך לנגן משירי רבו ולספר את סיפוריו.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *