מה בונה קשר?

בסיפור של רבי עקיבא ורחל יש את כל המרכיבים לסרט הוליוודי מצליח: אהבה בין מעמדית אסורה, סכסוך עם האב, ופשוט עם שהופך למנהיג העם, אבל מי שיקרא לעומק, יגלה שבראש ובראשונה הוא מעניק כלים חזקים לזוגיות מוצלחת
מה בונה קשר?

מהם המרכיבים שבונים קשר עמוק, משמעותי וארך טווח בין איש לאישה?

מסופר בגמרא על רחל, בתו של כלבא שבוע, שהלכה ונישאה לעקיבא, רועה צאן. אביה, שהיה מעשירי ירושלים, שמע זאת והחליט להדירה מכל נכסיו ולסלק אותה מביתו. ממשיכה הגמרא ומספרת שהיו עקיבא ורחל ישנים בתוך המתבן, ובכל בוקר היה מלקט את השיבולים משערה ואומר לה "אם יהיה לי אעשה לך ירושלים של זהב" (תכשיט יקר בימים ההם). בוקר אחד, דופק על דלתם אליהו הנביא שנדמה לאדם עני, וביקש מהם תבן מאחר וילדה אשתו, ואין לו היכן להשכיב. אמר עקיבא לאשתו: ראי עני זה שאפילו תבן  לא אין לו. אמרה רחל לבעלה: לך ותלמד בבית המדרש (שהיה מרוחק).  הלך ולמד 12 שנים, וא"כ עוד 12 שנים, ותוך 24 שנים הפך לרבם של ישראל.

מתוך הסיפור הקטן הזה ניתן ללמוד על כל הכלים ההכרחיים כדי להתמודד עם קשר בעל קשיים, וכזה שעתיד להתמודד עם קשיים גדולים עוד יותר של ריחוק ובדידות ממושכים:

חיבה פשוטה- טעות נפוצה היא שאהבה עוצמתית ככל שהיא מבוטאת בצורה יותר גרנדיוזית, מקורית או מיוחדת יותר, עד שלעיתים נשכחות המחוות הפשוטות. בתוך החיים הדלים שניהלו רחל ועקיבא, שהיו בפער אדיר לחייה הקודמים, יש כח עצום דווקא למחווה פשוטה כדוגמת ליקוט תבן מתוך השערות, מחווה יומיומית, טכנית, אבל עקבית, שמביעה אכפתיות וחיבה. מחוות קטנות, פיזיות או מילוליות, שנמשכות לאורך זמן, חזקות הרבה יותר ממעשים ראוותניים, גדולים אך ספורים,  והן אלו שבונות את הקשר לטווח הארוך.

אופטימיות זהירה- אומר רבי עקיבא לאשתו "אם יהיה לי, אעשה לך ירושלים של זהב". קשר זקוק למילים, לתקוות. לא מדובר על לחיות בדמיונות או למכור אשליות, כן מדובר על לשדר אופטימיות, להאמין בשיפור המצב ולדבר על אפשרותו, לייחל לטוב ולא לייחל לרע. הרמת המבט אל עתיד מאושר וריאלי, גם במצבי משבר, מסייע לזוגיות להתרומם הלאה.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *