להיות זושא

האם אפשר לשיר ללא מילים? Zusha, להקת החסידי-פולק הניו יורקית, חושבת שכן. בלכתן, כך תגלו, נשאר הניגון, הלב הפועם של השיר, נטול שפה, חופשי ומאפשר. ראיון מיוחד
להיות זושא

זושא, או Zusha, הוא הרכב נשמה חדשני ממנהטן, שמשלב ניגונים חסידיים עם פולק, רגאי וג'אז. הלהקה, שנוסדה בשנת 2013, והתחילה כניסוי סלולארי, הפכה במהירות לשם חם בסצנת המוזיקה היהודית אלטרנטיבית בארה"ב, וצברה פופולאריות רבה. חברי הלהקה הם שלמה גייסן (סולן), אלישע מלוטק (כלי הקשה) וזאק גולדשמידט (גיטרות), היפסטרים חסידיים שנפגשו אצל חברים והבינו שנועדו לעשות מוזיקה ביחד.

למה לוותר על המילים? יש להם כמה נימוקים משכנעים.

"כשהייתי ילד, החברים שלי תמיד ידעו את המילים של כל השירים, אבל אני לא, אני התחברתי למלודיה", משתף גייסן, "בלהקה הראשונה בה שרתי היו יותר מדי מילים לזכור, זו הייתה בעיה, כי שכחתי אותן כל הזמן. אחרי כמה שנים חשבתי שאולי לא צריכים את כל המילים, אולי אפשר להסתפק רק בניגונים עצמם. ככה נולדה זושא".

"לפעמים מילים מפרידות", אומר גולדשמיט, "אנחנו, כבני אדם, לא מדברים את אותה שפה. כשאתה אומר אהבה, ואני אומר אהבה, אנחנו לאו דווקא מתכוונים לאותה אהבה. בניגונים אין מילים. זה מאפשר לאנשים ליצור שפה משותפת אחרת. יכול להיות חדר מלא אנשים שלא מסכימים אחד עם השני בהרבה נושאים בחיים, ועל ידי ניגונים האנשים הללו יכולים להתחבר. יהודים ולא יהודי, דתיים ולא דתיים, השליחות שלנו היא להפיל את המחיצות ולאחד בני אדם".

"הסיבה שבחרנו בניגונים", מסביר מלוטק, "היא שהם בעצם תפילה. זו תפילה. אנחנו לא מופיעים, לא שרים אל אנשים, אלא יחד עם אנשים. ממש מתפללים איתם. הכמיהה, היא זו שמחברת בינינו".

רוצים להכיר יותר?

האזינו ל-JUMP, אחד מהלהיטים היותר מיוחדים שלהם, שצולם והוקלט עבור אתר "ליבא" בביקורם האחרון בארץ.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *