מי סופר?

פרשת במדבר מלאה במספרים. אבל יש כאן בעיה, כי כשאתה סופר בן אדם, אתה נותן לו נוכחות וגוף בעולם, ומצד שני אתה כולא אותו
מי סופר?

1. השחור והירוק

שר הבריאות המיועד, חבר הכנסת יעקב ליצמן, דורש, עוד בטרם כניסתו לתפקיד, שבמשרד יאשרו את הוספת הקנאביס הרפואי לסל התרופות עבור ילדים הסובלים מאפילפסיה קשה.

ידיעה קצרה, ספקולטיבית, לא ממש מחייבת, שמפרקת במחי פיסקה אחת שני סיפורים אכסיומטיים לכאורה של ימי ילדותנו התמימים. האחד: שקנאביס הוא המחריב השקט של האנושות. שתיים, ששום אדם חרדי ומכובד לא יקדם לגליזציה של הכיף המורעל הזה.

קנאביס לילדים? בסל התרופות? מת לראות את הפרצופים של כולם כשדווקא השחור ישחרר סוף סוף את הירוק. איזה סיפור זה יהיה.

2. שרלוט

אתה לא יכול להתווכח עם גב תפוס או עם סיפורים מהילדות. באמת, חבל על הזמן. הדרך היחידה להשתחרר ממפלצות מופרכות בארון, כמו הפחד מהגראס ומהחרדים, היא לספר עליהם סיפור חדש. אפשר להתווכח שנים עם ההורים אם זה "בסדר" להשתמש בסמים קלים ואפשר לראות יחדיו בטלוויזיה סרט תעודה על הילדה שרלוט, ששום תרופה לא עזרה לה עד שהבעלים המאוד לא חוקיים של שדות הגראס באמריקה עשו מעשה ופיתחו זן חדש של ירוק שהחזיר אותה לחיים וקרוי היום על שמה. אין כמו הזרמה של אינפורמציה חדשה לקלישאה משומשת. והרי זו הסיבה שמשהו הופך למשומש, כשהוא משווע לאינפורמציה חדשה.

3. אריה

כשאתה בא לתאר בן אדם או לספר את הסיפור שלו, אל תלך אחורה אל המספרים שהוא הביא ותכלא אותו בהם לנצח, אלא תן לו תפקיד. אל תִמְנה אלא תְמַנה

יושב מסביב ליותר מדי קפה עם אריה, חברי הטוב. הוא מספר על שרלוט והעיניים שלו נהר. עשר שנים מאז התאונה שהוא עבר. הגוף הקודם כבר לא אופציה. ואריה, נדמה לי, הצמיח מאז גוף חדש. גוף עבודה מאוד מרשים. שחלק חשוב ממנו התמחות ומאבק חסר פשרות בממסד הרפואי להסדרה ברורה ופתוחה של קנאביס כמשכך כאבים סטנדרטי.

הוא נראה נהדר. פרסומת לגמילה מכדורים. בערב, אחרי שאני מלווה אותו לאוטובוס דרך חנות האתרוגת של עוזי-אלי, אני רושם לעצמי משימה לחיים הקרובים: להצמיח גוף חדש.

4. סיפורים ומספרים

פרשת במדבר מלאה במספרים. שלא לומר מתישה במספרים. משה ואהרון וראשי השבטים סופרים וסופרים את בני ישראל ואת הלויים ואת המחנות ואת המשרתים בקודש. ונדמה שהמספרים האלה באים לתאר או לקבע לנצח תמונת מצב, סנאפ-שוט של מצב רצוי. ישראל מסבבים את המשכן. המשכן מסבב את הניצוץ האלוקי. עכשיו קבל את זה במספרים, בגרפים ובטבלאות אקסל.

אבל יש כאן בעיה. כי כשאתה "סופר" בן אדם, מצד אחד אתה נותן לו נוכחות וגוף בעולם ("הוא לא סופר אותי…"), ומצד שני אתה כולא אותו, את הדימוי החיצוני שלו ואת התודעה הפנימית שלו בתוך סיפור ששייך ומסכם את העבר. כי מספר הוא מטבעו סיפור שמסכם את מה שעשינו עד כאן – "כמה יצא המשחק?", "כמה כסף עשית?". אין מספר שמתיימר לתאר במדוייק את אינסוף האפשרויות שצופן העתיד. ויש סכנה שהמספר הזה שהדביקו לך ימשיך איתך הלאה ויהפוך ל- אתה.

בפרשת כי תשא שבספר שמות מובאת פשרה בין הצורך לתאר אותנו לבין החשש להגביל אותנו בתיאור. הציווי שמובא שם הוא שבכל פעם שנבוא למנות את ישראל לא נספור אנשים אלא שכל אחד יתרום חצי שקל, נספור את הכסף ונדע כמה נתנו. כלומר, המספר בא לתאר את התרומה שלך. לא אותך.

היכולת להחמיא, לבקר או לתאר תכונה באדם או את האיכות שהוא תורם או גורע, היא מחוייבת המציאות. כל אחד רוצה לקבל פידבק. אבל הפידבק המפרה מתיימר לשקף את מעשה האדם. לא את האדם עצמו.

בפרשת במדבר, שפותחת את ספר במדבר, ניתן אולי למצוא דרך עוד יותר רדיקלית לספור או לתאר אנשים. אחרי שהשם מצווה לפקוד את בני ישראל והשקלים אכן נתרמים ונספרים, מגיעה הוראה טיפה משונה שלא לפקוד את שבט לוי בתוך אחיהם אלא להפקיד אותם על מלאכת המשכן. "אך את מטה לוי לא תפקוד ואת ראשם לא תשא בתוך בני ישראל. ואתה הפקד את הלוים על משכן העדות ועל כל כליו ועל כל אשר לו…".

וזו כבר דרך חדשה ונועזת. כשאתה בא לתאר בן אדם או לספר את הסיפור שלו, אל תלך אחורה אל המספרים שהוא הביא ותכלא אותו בהם לנצח, אלא תן לו תפקיד. תן משימה שהולמת את האיכות העכשווית שלו ושדרכה הוא יכול להתקדם לאיכות חדשה. פתח לו פתח לסיפור חדש. אל תִמְנה (בחיריק שווא) אלא תְמַנה (בשווא ופתח). תן מקום לסיפור חדש.

5. עור חדש

ואם כבר חדש. מיני אלבום טרי ל-ulrag, שהוא אורן בן דוד מטייני פינגרס. בפעם הראשונה שנתקלתי חזיתית בלהקה שלו זה היה באינדינגב של לפני ארבע שנים. הגעתי לפאנל מוזיקה ומדרש, ועלינו במקביל לטייני פינגרס שהחרישו עולמות ועולמי עולמות, כולל את הפאנל על ספריו ומיקרופוניו.

אבל הם נשמעו מחריש וטוב.

החדש והחרישי של אורן בן דוד, שהוקלט בפונה שבהודו ונקרא "עור חדש", (New Skin) מנקה את כל פינות הרעל שהרעש של הפינגרס היה גדול מכדי להגיע אליהן. אני הולך לאמץ אותו כפסקול כתיבה אולטימטיבי לזמן הקרוב. האזינו לו כאן.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *