מה מיוחד בי?

כשמדברים על עבודה עצמית רוחנית, מדברים רוב הזמן על פיתוח תכונות כמו רגישות, עין טובה, צניעות, חמלה. ר' נחמן, שולח את האדם למסע חיפוש נוסף ושונה, במסגרתו עליו גם לפתח דימוי עצמי בריא ולהכיר בערכו האישי, הוא קורא לזה "נקודת הייחוד"
מה מיוחד בי?

לכל אחד מאיתנו יש נקודת ערך ייחודית.

חלק מהייעוד שלנו הוא לזהות את אותה נקודה ולתת לה קיום, לאפשר לה להתפתח.

ברגע שאדם מגלה את נקודת הערך שלו, הוא יכול גם להאיר אותה לחברו, והוא פנוי לקבל את ההארה של הנקודה יקרת הערך שמתקיימת אצל הזולת. כמו משחק משימות, בכל אחד מהחברים הוטמן חלק מהפזל ששייך אליו, ועל כל אחד מחבריו ללמוד אותה מהשני, ולהשלים עצמו באמצעותה.

רבי נחמן כותב זאת כך:

"כי יש בכל אחד מישראל, דבר יקר שהוא בחינת נקודה, מה שאין בחבירו, ובחינה הזאת שיש בו יותר מחבירו, הוא משפיע ומאיר ומעורר לב חבירו, וחבירו צריך לקבל התעוררות ובחינה הזאת ממנו, כמו שכתוב: ומקבלין דין מן דין [ומקבלים זה מזה]".

(תורה ל"ד, ליקוטי מוהר"ן)

זה לא אגו. רבי נחמן כותב פה, שבעצם, אותה נקודה ייחודית שקיימת בך אינה מתקיימת באחר, אבל באותה מידה באחר יש נקודה ייחודית שאין בך. הכרה בנקודות הללו, משני הצדדים, הכרחית כדי ליצור הפריה הדדית, שבסופו של דבר מבוססת על הכרת הערך העצמי (רק אדם שמכיר בערך עצמו יכול להשפיע על סביבתו, ובאותה מידה, ברגע שנכיר בכך שיש בשני משהו מיוחד שאין בנו, נוכל לקבל וללמוד מהם).

אז מה מיוחד בך?

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *