הזדמנות מחוץ לגורלי

רוב הזמן אנחנו עוברים את החיים בריצה חפוזה, מג׳נגלים מסביב לשעון את הבית, הילדים והעבודה. אך האם מתחת לערימת המטלות מסתתרת איזו אמת פנימית חבויה, איזה רצון שאני לא מעזה לספר עליו אפילו לעצמי? ומה יקרה אם ארשה לעצמי לשחרר אותו החוצה?
הזדמנות מחוץ לגורלי

מה צריך לקרות כדי שארקוד במסיבה? מה יקים אותי מהכיסא הנוח, המוגן, או מהמינגלינג הבלתי מחייב, ויגרום לי לזוז סוף סוף מעמדת המשקיפה מהצד הנצחית?

התשובה פשוטה וקצת מביכה: אלכוהול. יש א/נשים שלא צריכים כלום. קצת מוזיקה טובה ואווירה מתאימה והם נכנסים לתדר הנכון והנה הם נעים – לבד או ביחד. אצלי זה אחרת. עד שלא ייכנס מעט יין למערכת, הראש לא ייתן לי לקום.

פורים הוא חג של ״עד דלא ידע״. יש בו התמסרות מסוג אחר: מסיבות, מסכות, תחפושות, ריקודים ושחרור, זמני לפחות, מקבעונות. אבל יכול להיות בו עוד משהו: אפשר לתעל את האנרגיות כדי לצאת קצת מעצמי ולמצוא הזדמנויות מחוץ לגורלי, לנצל את השחרור להתעלות ולא רק לשמחה רגעית תחת השפעה.

״בפורים אנחנו מצווים להשתחרר מהתודעה, להשתכר״, כותב הרב עדין שטיינזלץ. השאלה היא מה אנחנו עושים עם זה? ״פורים בתמציתו הוא יום אחר. ביום האחר אני צריך לצאת מהגדרים שלי – בדרך כלל אני איש כזה וכזה, ובפורים אני משתחרר מזה. איך עושים את זה? השתייה היא לא זו שעושה את הדברים – היא רק משחררת איזה פתח. אדם יכול לחשוב מה הוא רוצה לעשות עם עצמו. בפורים יש סדק בתוך המציאות, וכשיש סדק, תשתחל בתוכו. אחרי פורים נראה ברייה חדשה, עולם חדש עם רצון חדש״.

רוב הזמן אנחנו עוברים את החיים בריצה חפוזה. מג׳נגלים מסביב לשעון את הבית, הילדים, העבודה ושאר העיסוקים. אולי מתחת לערימת המטלות מסתתרת איזו אמת פנימית חבויה, איזה רצון שאני לא מעזה לספר עליו אפילו לעצמי, והמצב המשוחרר יכול לעזור לי להוציא אותו לאור.

מלבד השמחה הראויה כשלעצמה, וחוץ מהריקודים המשוחררים והמשחררים, מה יקרה אם ארשה לעצמי לענות בכנות על שאלה שביומיום מסמסתי? אולי מחכה לי שם גילוי?

ד״ר מאיר בוזגלו אומר שאדם צריך מפעם לפעם להתבונן בעצמו ולשאול שאלה עמוקה וקשה: עבד של מה אני? במילים אחרות – אולי אני אוחזת ברעיון, בעשייה, בשליחות שבחרתי בה פעם והיום צריכה להיבחן מחדש? אולי ראיית העולם שלי השתכללה אבל אני עדיין משרתת אג׳נדה מיושנת? אולי יש פער בין איך שנראים החיים שלי לבין האופן שבו אני רוצה לחיות ולגדל את ילדיי?

ממש לא חייבים להשתכר כדי לענות על השאלות האלו, אבל חוץ מהכנת תחפושות ומשלוחי מנות אני מקווה לנצל את החגיגה גם כדי לתת מקום לאיזו אמת פנימית לבצבץ.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *