האיש שהלך הפוך

כל העולם הלך ישר ונח הלך הפוך. שימו לב להיפוך האותיות של "נח" ו"חן". האיש לא רק הלך הפוך מהעולם. הוא הלך הפוך מהנטייה הטבעית שלו עצמו
האיש שהלך הפוך

1.

48 שעות אחרי הניתוח כבר הייתי פנתר ואפ על הרגליים בדרך לרדיו לתכנית ספיישל מיוחדת עם שותפתי, דוקטור מירית אסייג. ספיישל על איך לנוח, מהי מנוחה בעולם – שמעצם היותו "עולם", פיזית, פרקטית ונפשית לא נח לרגע. השאלה שרציתי לשאול היתה: האם מנוחה היא בעצם סינכרון מיטבי עם תנועת הארץ והכוכבים? פגישה אינטימית עם מחזור הדם שלי? למה אני מניח כשאני נח? תסכימו איתי שאלה שאלות טובות. ועטפתי במוזיקה מדהימה. אבל הדוקטור לא התלהבה בכלל מהתכנית.

"תנוח". היא ענתה לקונית לכל הרעיונות המהממים שלי לגבי מנוחה במאה ה-21.

והציפור הקטנה בלב התעוררה וצייצה: "אתה לא רוצה ללכת לשדר היום".

"אני לא רוצה? אני?"

"אתה לא רוצה".

2.

חתיכת שם זה נח. שם שיש בו נחמה. ומנוחה. בעולם שהולך להתפרק עד היסוד יש לשני העניינים האלה ערך רב בשוק. והשוק, כך נראה מהכתובים, זיהה את הערך מיד:

"זֶה", כלומר, ילד הפלא נח, "יְנַחֲמֵנוּ מִמַּעֲשֵׂנוּ, וּמֵעִצְּבוֹן יָדֵינוּ, מִןהָאֲדָמָה, אֲשֶׁר אֵרְרָהּ ה'".

גם המדרשים מפתיעים בעניינו של האיש שהתחיל הכל מחדש ובניגוד למה שמצטייר ברושם הראשוני של טיפוס נעבעך, צדיק בפרווה שכזה, שנסגר מפני העולם בתיבה סגורה עם החיות ונעלי הבית והספרים הישנים, נח של לפני גזרת המבול הוא סוג של סטיב ג'ובס שכזה, האיש הממציא את המחרשה, ענק טכנולוגי ומקובל בקהילה שיום אחד קם ונגד כל היגיון וסברה מרים מבנה חללי שכזה, מיצג מונומנטלי להכעיס, שקוראים לו, "תיבת סוף העולם" או משהו כזה, ומריץ את המיצג המשונה 120 שנה, אולי מאבד עליו את כל ההון והקרדיט מ״אפל״ או מהמחרשה, בוודאי מאבד חברים ומעמד. בסופם של 120 שנה כשהמים הראשונים מתחילים לזלוף הוא צריך חגורה של דובים ואריות בשביל להיכנס בשלום אל הרחם של העולם שאחרי החורבן הטוטאלי.

קראו עוד על פרשת נח מאתר ״ליבא״

3.

ונח מצא חן בעיני ה'. כך נסגרת פרשת בראשית, רגע לפני שגזר הדין מתחיל להתגלגל ונח יקבל הוראות על תכונת התיבה ויושביה ויגיע המבול. נח מצא חן. כל העולם הלך ישר ונח הלך הפוך. שימו לב להיפוך האותיות של "נח" ו"חן". האיש לא רק הלך הפוך מהעולם. הוא הלך הפוך מהנטייה הטבעית שלו עצמו כפי שהיא משתקפת בשם שלו ממש. זה מה שנח מצא. זוהי מציאת החן. היכולת הגלומה באדם להפוך תכונה, אופי, מגמה, ולהעמיד אותה בעיני האמת של ה'.

4.

איך עושים את זה? המחיר הוא בדידות והתורה לא מסתירה את זה. נח יוצא מן התיבה אדם בודד כל כך שהדבר הראשון שהוא עושה זה לטעת כרם. והדבר הראשון שהוא עושה עם תבואת הכרם זה ללכת להשתכר ולדפוק את הראש כמו שרק הבודדים יודעים.

וַיָּחֶל נֹחַ, אִישׁ הָאֲדָמָה; וַיִּטַּע, כָּרֶם וַיֵּשְׁתְּ מִןהַיַּיִן, וַיִּשְׁכָּר; וַיִּתְגַּל, בְּתוֹךְ אָהֳלֹה

יכול להיות שהדגם המעודכן של המהפכן, אברהם אבינו, יספק תשובות שמחות יותר לחור בדלי שנקרא בדידותו של איש האמת.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *