חינוך לתזכורת

מה הדרך לחסוך בעולם שמזכיר לך רק את האופציה לבזבז ומדוע התזכורות של היהדות חשובות לחיינו. פרופ' דן אריאלי בשיחה שלישית עם "ליבא"

"פעם חשבתי שהחוקרים צריכים לחקור ואנשי המעשה צריכים ליישם", פותח דן אריאלי, "אבל היום אני מאמין בזה פחות ומנסה יותר ליישם". בשיחה עם הרב עופר גיסין, אחת מתוך סדרת שיחות עם "ליבא", מספר פרופ' אריאלי, מומחה עולמי בכלכלה התנהגותית ומחבר רב המכר הבינלאומי "לא רציונלי ולא במקרה" על שני ניסויים מעניינים שמלמדים משהו על אופי האדם.

בניסוי הראשון – שנערך לאחרונה בקניה, ניגש המחקר אל אזור מצוקה שבו חיים אנשים חיים מעשרה דולר בשבוע. ניסינו ללמד אותם לחסוך כדי שיהיה להם משהו בצד לרגעי משבר לא צפויים, מספר אריאלי, כדי לא לשקוע בבוץ אם העז פתאום חולה. הדבר הראשון היה להפוך את האופציה לחסוך לקלה ואת האופציה לשבור את החיסכון למסובכת. הראשונה דרשה משלוח סמס לבנק ואילו השנייה דרשה נסיעה לעיר הקרובה ובזבוז ארבע שעות על הליך בבנק.

בשלב השני, חילקנו אותם להמון קבוצות כשכל אחת קיבלה תמריץ אחר לחסוך – חלק קיבלו תזכורת שבועית, חלק תזכורת מהילדים, חלק קיבלו תגמול כספי על חיסכון מראש או בדיעבד. הקבוצה שהצליחה הכי הרבה – באופן מובהק וכפול מהאחרות היתה קבוצה שקיבלה מטבע גדול ובו מקום לסמן עליו בכל יום אם חסכת או לא. ההסבר לזה הוא כנראה העובדה שהכנסנו לחיים שלהם אלמנט שמזכיר להם כל יום לחסוך, בעולם שבו שום דבר, אף פעם, ללא מזכיר לך לחסוך. אנחנו הרי חיים בעולם שמזכיר לנו רק לבזבז.

ניסוי אחר, באוקלהומה ארה"ב, פתח תוכניות חיסכון לאוניברסיטה לתינוקות ביום שבו נולדו. הממצאים הראו שבהגיעם לגיל ארבע, הילדים שהיתה להם תוכנית חיסכון היו מפותחים יותר קוגנטיבית מהילדים שלא נחסך עבורם שכר לימוד. איך זה קרה? הילדים הרי לא מודעים לחיסכון בכלל. אלא שההורים שלהם קיבלו פעם בחודש תזכורת בדואר על מצב החיסכון לאוניברסיטה, והתזכורת הזו גרמה להם להתייחס לילד כאל מישהו עם פוטנציאל באקדמיה ולהשקיע בו.

"היכולת שלנו לחשוב על הכל היא יכולת לא קיימת", מסכם אריאלי, "השאלה היא איך מרחיבים את הדעת כדי לחשוב על דברים שטוב וחשוב לחשוב עליהם". האלמנט של התזכורת הוא מאוד חשוב – גם בחיים הפרקטיים וגם בחיים הרוחניים. היהדות מלאה בתזכורות כאלה – לדרך שבה אנחנו רוצים לחיות. אנחנו צריכים לשאוף לסמן לעצמנו מה לא טוב ואיך אנחנו משפרים אותו. איך אנחנו מתקרבים למטרה החשובה.

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, מחברם של שלושה רבי מכר שכיכבו ברשימת ה"ניו יורק טיימס", תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים: "לא רציונלי ולא במקרה – הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו" (רשימת ספרי השנה של אמזון ב-2008), "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת". לאחרונה יצא ספרו "שלך באי-רציונליות". אריאלי מתמקד במחקריו בקבלת החלטות שגויות – נושא שמשך את תשומת ליבו בעת שהיה מאושפז שלוש שנים בבית חולים לאחר שנכווה קשות בכל חלקי גופו. יותר מעשרה מיליון איש האזינו להרצאותיו של אריאלי באתר TED. אפשר לעקוב אחריו גם כאן.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *