זמן לנצל את הזמן

לפעמים דווקא כללים פשוטים מוציאים אותנו מבעיות גדולות. פרופ' דן אריאלי מסביר איך למנוע מעוד יום להישרף על דברים שלא התכוונו אליהם

"חוקים הם טובים. לכל הדברים בחיים", אומר פרופ' דן אריאלי – מומחה עולמי בכלכלה התנהגותית ומחבר רב המכר הבינלאומי "לא רציונלי ולא במקרה". אחד מהתחומים שבהם יעילות החוקים מוכחת באופן מובהק היא תחום ניצול הזמן.

מחקרים מוכיחים, מספר אריאלי בסרטון שבראש הדף, שהדבר הראשון שעושה היום האדם המערבי הממוצע כשהוא מגיע לעבודה הוא לבדוק מיילים ופייסבוק. על הדבר הזה בני אדם שורפים את השעות הכי רעננות ופוריות שלהם ביום.

לי עצמי יש כלל, אומר פרופ' אריאלי – לא להיכנס לפייסבוק בשעות היום. אני נכנס לפייסבוק, אם אני צריך, רק בלילה. כלל שני – אני לא בודק מיילים אף פעם לפני השעה 12:00 בצהריים. על פניו זה נשמע כלל טפשי, אבל העובדה היא שכשאתה נכנס לבדוק מייל, תשומת הלב שלך נגררת מכאן ולשם, עד שכעבור פרק זמן משמעותי אתה מוצא את עצמך שואל על מה נשרף לי היום.

"הרי מה גורם לך בסוף יום, בסוף שבוע, בסוף חודש או בסוף שנה להרגיש שהספקת, להיות מרוצה וגאה במה שעשית?" אומר אריאלי. "מתי פגשתם בנאדם שאמר – 'היה לי שבוע נהדר – הספקתי שעתיים פייסבוק כל יום'"? אלו לא הדברים שאנחנו באמת רוצים לעשות.

וכדי לעשות את מה שאנחנו באמת רוצים לעשות, אנחנו צריכים להתגבר על הפיתויים. מצחיק או עצוב, הכללים הם אלו שעושים את העבודה.

לשיחות נוספות של פרופ' דן אריאלי לחץ כאן

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, מחברם של שלושה רבי מכר שכיכבו ברשימת ה"ניו יורק טיימס", תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים: "לא רציונלי ולא במקרה – הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו" (רשימת ספרי השנה של אמזון ב-2008), "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת". לאחרונה יצא ספרו "שלך באי-רציונליות". אריאלי מתמקד במחקריו בקבלת החלטות שגויות – נושא שמשך את תשומת ליבו בעת שהיה מאושפז שלוש שנים בבית חולים לאחר שנכווה קשות בכל חלקי גופו. יותר מעשרה מיליון איש האזינו להרצאותיו של אריאלי באתר TED. אפשר לעקוב אחריו גם כאן.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *