שבת

מי שלא ניסה לשמור שבת, מעריך לא נכון את השקט הנפשי שהיא מאפשרת בעולם מודרני שכולו מטלות. פרופ' דן אריאלי, מומחה בינלאומי לכלכלה התנהגותית, על הולדתו של הפרויקט העולמי "שומרים ביחד את השבת"

"בשנים האחרונות אני מסתובב בעולם" מספר פרופ' דן אריאלי – מומחה לכלכלה התנהגותית ומחברו של רב המכר הבינלאומי "לא רציונלי ולא במקרה", "וכשאני פוגש רבנים אני שואל אותם – אם הייתי בוחר אחת מעשרת הדברות – מה הייתם ממליצים לי לבחור? גם הרב הראשי של בריטניה הרב יונתן זקס וגם הרב הראשי של דרום אפריקה, וורן גולדשטיין, ענו לי את אותה התשובה: לשמור את השבת".

למה דווקא את השבת? אולי בגלל שרוב הדברות ברורות מאליהן – אנחנו לא צריכים תזכורת ל'לא תרצח'. אבל בעולם בכלל ובעולם המודרני בעיקר, לקחת יום חופש זה לא דבר שברור שגורם לנו להיות מוצלחים יותר. להפך, התחושה היא שאנחנו מפחיתים. אבל השבת היא פסק זמן שגורם לנו לחשוב על שאר החיים ולרענן אותם. והתשובה הזו מעניינת כי בעצם היא אומרת שהערך של השבת הוא לא רק בשבת עצמה, אלא בהשפעה שלה גם על כל השאר, על המשך השבוע.

"בבוקר שאחרי שיחתנו", ממשיך אריאלי לספר (בסרטון שמופיע בראש העמוד), "מעיר אותי הרב הראשי של דרום אפריקה וורן גולדשטיין ואמר לי – בוא נדבר על השבת – איך עושים את זה באמת". שלל שאלות פילוסופיות עלו באותה שיחה: אם, נניח, לוקחים קהילה ורוצים להנחיל לה את הרעיון – האם צריך צעד קטן – נניח לבקש שישמרו רק על דבר אחד קטן מהשבת, או צעד דרסטי? שנינו, אומר אריאלי, הגענו למסקנה שצעדים קטנים לא באמת מעבירים את המשמעות של השבת. שכדי להבין את השבת צריך לשקוע בה לגמרי, לנטוש מחשבות על דברים אחרים, על פיתויים של מה יכולתי לעשות אילו.

השאלה השנייה שהעלינו – האם אפשר שכל בית כנסת, למשל, ישמור על שבת אחרת? והמסקנה היתה שלא, כי אנחנו רוצים להעביר פה הבנה קהילתית שהדבר הזה חשוב לכולם ובאותו הזמן. חשבנו על זה מכל מיני היבטים פסיכולוגיים וחברתיים ובסוף החלטנו על פרויקט שבו נבקש מכל יהודי דרום אפריקה לשמור שבת אחת באופן מלא.

ההפקה היתה מאוד יפה – ספרי הדרכה ומסמכים נכתבו במיוחד כדי להסביר לאנשים איך לעשות את זה – את הפרטים של איך לשמור שבת. ובאמת, הקהילה שמרה את השבת. באותה שבת לא היה משחק ברידג' אחד במדינה, היו סעודות שבת ברחובות ובתי הכנסת היו מלאים. הפרויקט הזה כל כך הצליח, שבשנה שאחריה שכפלו אותו במקומות אחרים בעולם.

"במחקר שעשינו אחרי, התברר שאנשים לא העריכו נכונה את השקט הנפשי ואת המפגש המשפחתי שטמונים בשמירת שבת. חבר שלי – כייס מקצועי לצורכי בידור, סיפר לי שפעם היית צריך להסיח דעתו של אדם כדי לגנוב לו ארנק, ושהיום צריך כמעט כלום בשביל זה. מספיקה מלה אחת כדי להסיט אותנו מהמחשבות או ממה שעשינו. "גם אני, כששמרתי אז את השבת הראשונה, גיליתי כמה היא מנקה את הראש ואת התודעה  – כמה זה מרענן לא לחשוב על מטלות – פשוט בגלל שזו מחשבה לא רלוונטית".

בשבת הקרובה – ייערך שוב הפרויקט העולמי של שמירת שבת יחד. פרטים אפשר למצוא בדף הפייסבוק של הפרויקט. הזמר מתיסיהו כבר הצטרף:

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, מחברם של שלושה רבי מכר שכיכבו ברשימת ה"ניו יורק טיימס", תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים: "לא רציונלי ולא במקרה – הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו" (רשימת ספרי השנה של אמזון ב-2008), "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת". לאחרונה יצא ספרו "שלך באי-רציונליות". אריאלי מתמקד במחקריו בקבלת החלטות שגויות – נושא שמשך את תשומת ליבו בעת שהיה מאושפז שלוש שנים בבית חולים לאחר שנכווה קשות בכל חלקי גופו. יותר מעשרה מיליון איש האזינו להרצאותיו של אריאלי באתר TED. אפשר לעקוב אחריו גם כאן.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *