עשרת הדברות כתזכורת לקוד אתי

למה אפילו אתאיסטים מפסיקים לרמות כשמבקשים מהם להישבע על תנ"ך ואיך אפשר להפסיק לשקר לעצמנו ולחזור לחיים שהיינו רוצים. פרופ' דן אריאלי על תזכורת ועל חשיבותה

"לרוב האנשים יש יכולת לרמות קצת ולהרגיש טוב", מספר פרופ' דן אריאלי – מומחה לכלכלה התנהגותית ומחברו של רב המכר הבינלאומי "לא רציונלי ולא במקרה". מסתבר שזה עניין של רציונליזציה – אם אנחנו מצליחים למצוא הצדקה למה שעשינו, אם אנחנו מספרים לעצמנו שזה בסדר, החיים קלים יותר. וכיוון שאנחנו לא רוצים לחשוב על עצמנו כרמאים, אנחנו מוצאים את הדרך לעשות את זה. נשאלת השאלה – איך אפשר להחזיר את עצמנו לדרך הישר. להפסיק את ההונאה העצמית הזו.

"החלטנו לעשות ניסוי שמטרתו בעצם להזכיר לאנשים דברים מוסריים", מספר אריאלי בסרטון שבראש הדף. "באחד הניסויים הלכנו לאוניברסיטה בלוס אנג'לס, ארה"ב, וביקשנו מהמשתתפים להיזכר בעשרת הדיברות – אגב, אף אחד מהם לא זכר את כולן". אבל הדבר המעניין היה, שאחרי התזכורת הזאת פתאום אף אחד לא רימה. לא רק אנשים שהגדירו את עצמם קרובים לדת, אלא כולם ממש. עצם התזכורת שיש קוד מוסרי בעולם ושצריך לציית לו, גרמה לכולם ללא יוצא מן הכלל להפסיק לרמות. גם אנשים אתאיסטים, כשביקשנו מהם להישבע על תנ"ך, הפסיקו מיד לרמות.

כלומר, אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו את הקוד האתי שלנו. אם היינו מסתובבים כל היום עם מחשבות על האמת ועל הדרך שבה אנחנו רוצים לחיות, הרי היינו חיים באופן יותר מוצלח ומתאים למה שאנחנו רוצים. "אני חושב שכל הדברים ביהדות מזכירים לנו כל הזמן את הדרך שבה צריך להתנהג". אפשר להגיד שאין לנו צורך בלבוש מיוחד או במזוזה, אבל אם אנחנו מבינים שזו תזכורת לאמונה שלנו ולדרך שבה אנחנו רוצים לחיות, אז אנחנו רואים שזה עובד וזה חשוב.

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, מחברם של שלושה רבי מכר שכיכבו ברשימת ה"ניו יורק טיימס", תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים: "לא רציונלי ולא במקרה – הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו" (רשימת ספרי השנה של אמזון ב-2008), "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת". לאחרונה יצא ספרו "שלך באי-רציונליות". אריאלי מתמקד במחקריו בקבלת החלטות שגויות – נושא שמשך את תשומת ליבו בעת שהיה מאושפז שלוש שנים בבית חולים לאחר שנכווה קשות בכל חלקי גופו. יותר מעשרה מיליון איש האזינו להרצאותיו של אריאלי באתר TED. אפשר לעקוב אחריו גם כאן.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *