סוד הפרנסה

זה כל כך פשוט, ואנחנו כל כך עיוורים לזה: האם הפרנסה שלנו קשורה בהכרח לעבודה? הרב דוב זינגר בסרטון יפהפה, ובו סיפור של רבי נחמן מברסלב וכיוון מחשבה מפתיע

עבודה ופרנסה זה לא אותו הדבר. אנחנו מקשרים בין העבודה שלנו לפרנסה – כי זה המבנה של התודעה שלנו. אנחנו מחפשים סיבה ותוצאה. רבי נחמן, בסיפור היפה שמובא בסרטון, מנסה לשחרר אותנו מן ההתניה המחשבתית הזו. להכיר לנו את הרעיון שיכול להיות שעבדת על משהו אחד – אבל את הפרנסה קיבלת ממקור אחר. העבודה שלנו יכולה להיות אולי ייעוד, אולי עונש. אבל היא לא בהכרח קשורה לברכה ולשפע שנקבל.

נתינת צדקה מתריסה גם היא נגד התניה דומה לפיה, אם אני נותן משלי, יהיה לי פחות. נתינת צדקה היא דבקות בבורא עולם – היחיד שמחליט מי יהיה עני ומי עשיר. נתינת צדקה מלמדת אותנו לשחרר את האחיזה בדבר שנראה לנו שהוא הכי שלנו. זו גם הסיבה שעצם פתיחת היד היא הסגולה הכי גדולה בצדקה. מעבר עניין של הרחמים על הזולת, יש סגולה בשחרור.

שיבוש הסדר מפחיד את האדם ומאיים עליו. אם העבודה לא קובעת את הפרנסה – מה כן? יש פה צורך בהבנה מורכבת יותר. בדיאלוג עם גורמים נוספים בחיים שלך שלא בהכרח קשורים לעבודה. זוהי בעצם הזמנה להסתכל על החיים שוב, ובדרך קצת אחרת.

לשיחות נוספות של הרב דוב זינגר לחץ כאן

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *