יצירה יהודית חדשה

מהיכן נבע הגל החדש של היצירה היהודית העכשווית, לאן הוא הספיק להתפתח ואיך יכולים להשתלב בו גם אמנים חדשים? של"ג בן שטרית בראיון מיוחד ל"ליבא"

"התרחקנו כל כך לאורך השנים מהיהדות, עד שלא נשאר לאן להתרחק", אומרת של"ג בן שטרית, מי שהקימה את חברת ההפקות והתוכן היהודי עכשווי "אמונה בווליום", בשיחה עם ״ליבא״. לדבריה "אחרי שחקרנו ובדקנו כל תרבות וכל השראה אפשרית, מקומות זרים ורחוקים – גילינו שכל מה שאנחנו מחפשים בעצם נמצא כבר כאן. רק צריך לחקור וללמוד אותה. לתרבות הישראלית כבר לא היה לאן ללכת – אלא רק להתכנס פנימה, לחפור בתוך עצמה פנימה.

התופעה התחילה בקאברים וביצועים לפיוטים, פסוקים ותפילות, ומשם זה התפתח לסגנון כתיבה חדש של כתיבה פרטית שיש בה אמונה. הריחוק של השלב הקודם הביא לקירוב גדול בהמשך, שמוכרח היה לבוא לידי ביטוי ביצירה. האמנות היא מראה לנשמה, בלי פילטרים. וכשאתם לומדים מהמקורות שלכם, הם באים לידי ביטוי גם ביצירה שלכם. בן שטרית, מי שהיתה בנעוריה עורכת מוסיקלית ודי.ג'יי, ומנהלת שיווק מופעים פתוחים בחברת ההפקות הגדולה "המון ווליום", הקימה ב-2010 את "אמונה בווליום" כחברה בת שעוסקת ביצירה ערכית ומהווה בית הפקה ותוכן לאמנים מאמינים, ולהפקות מקור ביניהם: אופרת הרוק האוריינטלית "הילולה לאם" שהוצגה בפסטיבל ישראל (2015), יונתן רזאל, ישי ריבו, עלמה זהר, התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, אודי דוידי, בית הבובות, ועמיר בניון. לצד הפקת סדרות מקור כנקודות.תרבות (סדרת הופעות והרצאות שהוצגה בבית אבי חי ובפסטיבל שהם), והסדרה החדשה שהיא מפיקה ומנהלת אמנותית בימים אלו "מילים בווליום" שמוצגת השנה בבית אבי חי בירושלים ובה מיטב אמני ישראל מבצעים משיריהם ומשירי משוררים ישראלים (עמיר בניון, מתי כספי, דיקלה, נתן גושן, עידן רפאל חביב, נורית גלרון).

"הקב"ה לא עיוור", היא אומרת ליוצרים צעירים בתחום. למי שמתמיד, הוא מחזיר חזרה ושולח פרנסה. הסרטון המלא, כולל סיפורים אישיים ועצות למוזיקאים, בסרטון שבראש העמוד.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *