קוצר רוח ועבודה קשה

נסים, עצבנות וחירות. איך השיעבוד במצרים קשור לטלפונים סלולריים, ואיך הגעתם של משה ואהרון לפרעה קשורים לבוגרי ״כוכב נולד״. ומה זה FOMO? השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר על פרשת השבוע והחיבור לעולם התקשורת

דצכ עדש ב… זה התקציר של פרשת וארא. שבע מכות מצרים הראשונות. הפרשה מתחילה עם ההבטחות של הקדוש ברוך הוא למשה שהגיע הזמן שהוא יקיים את הברית שהוא כרת עם אברהם, יצחק ויעקב. הטקסטים מוכרים לנו כאן ובפרשות הבאות, המילים של ההגדה של פסח. ״ארבע לשונות של גאולה״, שעליהן קבעו חז״ל את ארבע הכוסות של פסחף הן כאן: והוצאתי, והצלתי, וגאלתי, והבאתי. אבל את כל ההבטחות האלה בני ישראל בכלל לא שמעו. למה? מקוצר רוח ועבודה קשה. מסביר רש״י: ״מקוצר רוח. כל מי שהוא מיצר – רוחו ונשימתו קצרה, ואינו יכול להאריך בנשימתו.״ מה היה השיעבוד הכי גדול של בני ישראל במצרים? זה שהם בכלל לא ידעו שהם משועבדים.

גם בימינו אנחנו רואים שיעבוד. הסוציולוג תמיר ליאון אמר בראיון ל״מוסף הארץ״ שבני הנוער של ימינו משועבדים למכשירים הסלולריים. זה הדור הראשון בתולדות האדם שחי את כל חייו בתוך התקשורת הסלולרית, ושוויתר על תקשורת בין-אישית, שהחליף הבעות פנים באמוג׳י. כל הדורות שקדמו לדור הזה ידעו להבחין בין חוץ ובין פנים, בין הבית ובין החוץ. ואילו הדור הזה חי כולו בחוץ: כל מה שקורה מיד מדווח החוצה לרשתות החברתיות ולוואטסאפ. טיפ אחד שנתן תמיר ליאון כדי לנסות לעורר את בני הדור שלנו מהשיעבוד שלו: בכל פעם שאנחנו מדברים עם אנשים אחרים, להביט להם בעיניים. זו אחת המחלות של הדור הסלולרי: לא מביטים לאנשים בעיניים, לא מבינים אינטראקציה אנושית שאינה של אייקונים. הדור הזה כל כך מחובר למכשירים ולרשתות החברתיות כי התפתחה תסמונת חדשה: FOMO. ראשי תיבות של Fear Of Missing Out. הפחד לפספס מה שקורה. והרי זה ״מקוצר רוח״ של ימינו.

האקדמיה לעברית לימדה אותנו באחרונה מילה חדשה: גילנות. האפליה של בני אדם על פי גילם, העדפת הצעיר על פני המבוגר. ואילו התורה בפרשות האלה מלמדת אותנו את ההפך. משה בן 80, אהרון בן 83. זה הגיל שבו הם יוצאים במשימתם לדבר עם פרעה, לשחרר את בני ישראל. זה המנהיג של בני ישראל: בן 80 ומגמגם.

השיעור המלא, כולל המקורות, הציטוטים המלאים וסיפורים על מאחורי הקלעים בתקשורת, בסרטון שבראש הדף.

השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר מתקיים מדי יום רביעי בשעה 21:00 בהיכל שלמה, רחוב המלך ג'ורג' 58, ירושלים. בשיתוף שמיא נחלאות.

לחצו כאן לצפות בשיעוריה הקודמים של סיון רהב-מאיר ב״ליבא״

רוצים להישאר בקשר עם ״ליבא״ ולקבל עדכונים על שיעורים, מפגשים ותכנים?

אפשרות אחת: הצטרפו לעדכוני המייל שלנו. לחצו כאן.

אפשרות שנייה: הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו.
ההצטרפות לקבוצות מצריכה שני שלבים פשוטים:
1. הוסיפו את המספר של ליבא 058-70-75-455 לרשימת אנשי הקשר במכשיר שלכם.
2. לאחר שהוספתם את המספר, אנא שלחו הודעת וואטסאפ (לא סמס) למספר הנ"ל, וכתבו "הצטרפות".
מכאן ואילך, תוכלו לקבל עדכונים חמים ישירות לנייד.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

  1. נפעם בכל יום ה' מההרצאה של סיוון מאיר רהב
    זו הפעם השנייה שאני מאזין לפרשת השבוע פשוט מדהים.

    דוד חגי
פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *