האדם שהייתי רוצה להיות

לצאת לחופשי או לקבל על עצמנו ערימה של חוקים? פרופ' דן אריאלי, מומחה עולמי לכלכלה התנהגותית, מסביר מה עדיף

העולם מסובך והוא מקשה עלינו, ואנחנו אכן נכשלים. נראה שדברים נוראיים קורים בו כל הזמן, ונשאלת השאלה – כמה מהדברים הנוראיים שאנחנו מעוללים נובעים מרוע וכמה נובעים מטעויות ומחוסר בשיקול דעת? זה נכון שיש פה ושם אנשים רעים, אומר פרופ' דן אריאלי, אבל רובנו פשוט לא נעצרים לחשוב. (השיחה המלאה בסרטון שבראש העמוד).

הפתרון הוא לאמץ עקרונות ולהחליט לא לעבור עליהם. בסך הכל, זה ישפר את חיינו ואת חיי כולם. אנחנו מפחדים להפסיד את הגמישות, אבל כשיש לנו גמישות אנחנו מתרחקים מהערכים שלפיהם היינו רוצים לחיות. לקבל כל החלטה בנפרד – זו דרך מאוד מסורבלת, מתישה ולא מנצלת נכון את כוחותינו. לייצר חוקים שתואמים את סולם הערכים שלנו, מאפשר לנו לפעול בהמשך באופן שהוא כביכול אוטומטי אבל משרת את המטרה המקורית שלנו. את האדם שהיינו רוצים להיות.

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, מחברם של שלושה רבי מכר שכיכבו ברשימת ה"ניו יורק טיימס", תורגמו לעשרות שפות ונמכרו במיליוני עותקים: "לא רציונלי ולא במקרה – הכוחות הסמויים שמעצבים את ההחלטות שלנו" (רשימת ספרי השנה של אמזון ב-2008), "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת". לאחרונה יצא ספרו "שלך באי-רציונליות". אריאלי מתמקד במחקריו בקבלת החלטות שגויות – נושא שמשך את תשומת ליבו בעת שהיה מאושפז שלוש שנים בבית חולים לאחר שנכווה קשות בכל חלקי גופו. יותר מעשרה מיליון איש האזינו להרצאותיו של אריאלי באתר TED. אפשר לעקוב אחריו גם כאן.

לשיחות נוספות של דן אריאלי עם "ליבא" לחצו כאן

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *