כל החיים הם מצוות ביכורים

מקרא ביכורים, וידוי מעשרות, חודש אלול. סיון רהב-מאיר עם חמש עצות שלומדים מפרשת כי תבוא

רוצים לקבל את שיעוריה של סיון רהב-מאיר לפני כולם?
לחצו כאן והירשמו כמנויים לערוץ היו-טיוב של ״ליבא״

רוצים להבטיח שלא תחמיצו אף שיעור? הירשמו כאן לעדכוני המייל השבועיים של ״ליבא״

• לקבלת קטע יומי קצר שסיון כותבת ישירות לסלולרי סמסו את שמכם למספר 052-5940059

[הוידאו של השיעור נמצא כאן למעלה. קישור להאזנה והורדה של קובץ אודיו נמצא בתחתית הדף]

להורדת קובץ וורד לקריאה ולהדפסה עם התמלול המלא של השיעור לחצו כאן 

״ליבא״ וסיון רהב מאיר מציינים השבוע שנתיים לשיתוף הפעולה בינינו. בפרשת כי תצא בשנת תשע״ה (2015) התחילה סיון להעביר שיעור בבית הכנסת המחתרות בירושלים ואנחנו כאן ב״ליבא״ צילמנו, ערכנו, העלינו והפצנו את השיעור באמצעות האתר, יו-טיוב ופייסבוק. מאז השיעור עצמו הלך וגדל ועבר מאכסניה לאכסניה כדי להכיל את כל הקהל שמגיע אליו, ובמקביל הפך לאירוע שבועי שיצר לא מעט כותרות והניב לא מעט כתבות תקשורתיות. ועכשיו סיימנו שני מחזורים שלמים, ומתחילים את השלישי. במילים אחרות: זה השיעור השלישי של סיון על פרשת כי תבוא מאז שהשיקה את סדרת שיעוריה ושתמצאו כאן באתר (הנה: תשע״ה, תשע״ו).

סדרת השיעורים כבר הולידה ספר בשם ״הסטטוס היהודי״, והשבוע הושקה בשיעור הגרסה באנגלית: parasha#

וכן, ראוי לשים לב: מי שחשש שהשיעור של סיון לא יעלה יותר לאתר ״ליבא״ ולערוץ הפייסבוק שלנו (ואנחנו מודים שגם אצלנו היו כמה רגעי חשש), הנה אנחנו מתחילים יחד שנה שלישית והשיעור ממשיך כרגיל.

ונעבור לשיעור השבוע: מה לומדים מ"מקרא ביכורים"? מה העיקרון הגדול של "וידוי מעשרות"? ואיך כל זה קשור לחודש אלול ולתקשורת השבוע?

פרשת כי תבוא מוכרת בעיקר בגלל כל הברכות והקללות המופיעות בה, אבל ברשותכם נשאיר את הברכות והקללות לשנה הבאה. הפעם נתמקד בתחילת הפרשה ובשני טקסים המופיעים בה. אחד, טקס הביכורים, עוד איכשהו מוכר לנו. השני, לא כל כך: וידוי מעשרות.

הבאת הביכורים היא טקס יפה. את הטקסט שאומר מביא הביכורים אנחנו מכירים היטב בזכות העובדה שהוא מוזכר גם בהגדה של פסח.

אֲרַמִּי֙ אֹבֵ֣ד אָבִ֔י וַיֵּ֣רֶד מִצְרַ֔יְמָה וַיָּ֥גָר שָׁ֖ם בִּמְתֵ֣י מְעָ֑ט וַֽיְהִי־שָׁ֕ם לְג֥וֹי גָּד֖וֹל עָצ֥וּם וָרָֽב:וַיָּרֵ֧עוּ אֹתָ֛נוּ הַמִּצְרִ֖ים וַיְעַנּ֑וּנוּ וַיִּתְּנ֥וּ עָלֵ֖ינוּ עֲבֹדָ֥ה קָשָֽׁה:וַנִּצְעַ֕ק אֶל־יְהֹוָ֖ה אֱלֹהֵ֣י אֲבֹתֵ֑ינוּ וַיִּשְׁמַ֤ע ה׳ אֶת־קֹלֵ֔נוּ וַיַּ֧רְא אֶת־עָנְיֵ֛נוּ וְאֶת־עֲמָלֵ֖נוּ וְאֶת־לַֽחֲצֵֽנוּ:וַיּֽוֹצִאֵ֤נוּ ה׳ מִמִּצְרַ֔יִם בְּיָ֤ד חֲזָקָה֙ וּבִזְרֹ֣עַ נְטוּיָ֔ה וּבְמֹרָ֖א גָּדֹ֑ל וּבְאֹת֖וֹת וּבְמֹֽפְתִֽים:וַיְבִאֵ֖נוּ אֶל־הַמָּק֣וֹם הַזֶּ֑ה וַיִּתֶּן־לָ֨נוּ֙ אֶת־הָאָ֣רֶץ הַזֹּ֔את אֶ֛רֶץ זָבַ֥ת חָלָ֖ב וּדְבָֽשׁ:וְעַתָּ֗ה הִנֵּ֤ה הֵבֵ֨אתִי֙ אֶת־רֵאשִׁית֙ פְּרִ֣י הָֽאֲדָמָ֔ה אֲשֶׁר־נָתַ֥תָּה לִּ֖י ה׳ וְהִנַּחְתּ֗וֹ לִפְנֵי֙ ה׳ אֱלֹהֶ֔יךָ וְהִשְׁתַּֽחֲוִ֔יתָ לִפְנֵ֖י ה׳ אֱלֹהֶֽיךָ: וְשָֽׂמַחְתָּ֣ בְכָל־הַטּ֗וֹב אֲשֶׁ֧ר נָֽתַן־לְךָ֛ ה׳ אֱלֹהֶ֖יךָ וּלְבֵיתֶ֑ךָ אַתָּה֙ וְהַלֵּוִ֔י וְהַגֵּ֖ר אֲשֶׁ֥ר בְּקִרְבֶּֽךָ:

עצה ראשונה: שימו לב לתחילתם של דברים
הפרשה מלמדת אותנו לשים לב לראשית הדברים. לשים לב לתחילת היבול, לרווחים שלנו. אם האינסטינקט שלנו הוא שהדבר הראשון שאנחנו משיגים יהיה לנו, עבורנו, באה התורה ואומרת שאת ראשית פירותיך תעלה לבית המקדש. החסידות אומרת: קדשו את הראשית. כל החיים היא מצוות ביכורים מתמשכת, שים לב לאופן שבו דברים מתחילים.

עצה שנייה: לתקן את כפיות הטובה שלנו

למה אנחנו קוראים את מקרא הביכורים? רש״י אומר שתשים לב ״שאינך כפוי טובה״.

עצה שלישית: תדע ותרגיש שאתה חלק מסיפור גדול יותר

הטקסט שמקריא מביא הביכורים מספר סיפור היסטורי שמתחיל עם יעקב אבינו. בהקשר הזה כותב מרטין בובר:

העצה הרביעית: תתלהבו מכל מה שקורה לכם

הבאת הביכורים היא חגיגת מה שנראה לנו כשגרה עונתית: כל שנה מחדש. אבל זו מצווה שאומרת לנו שאסור לנו לקחת את מה שקורה לנו כמובן מאליו, אלא אנחנו צריכים לחגוג ולהתלהב מכל דבר. הרמח״ל כותב על זה ב״מסילת ישרים״, שמצוות ביכורים מלמדת את מביא הביכורים ״לחדש המצאות ולעשות נחת רוח ליוצרו״, לא רק לגבי מצווה זו אלא לגבי כל המצוות וכל המעשים שהוא עושה. להתחדש.

העצה החמישית: להתוודות על הטוב

אחרי מצוות מקרא ביכורים מגיע מצוות "וידוי מעשרות". אדם מודה ושמח ואומר שקיים את המצווה כפי שצריך. צריך ממש לומר את זה. הטקסט הזה נקרא ״וידוי״, ונדמה לנו שווידוי היא מילה שמדברת רק על הודאה בפשעים וטעויות. אבל הרב קוק מלמד אותנו שכשם שאנחנו מתוודים על הדברים הרעים שעשינו, כך עלינו להתוודות גם על כל הדברים הטובים שעשינו. וידוי וחשבון נפש, גם בחודש אלול ולקראת הימים הנוראיים, צריך לעסוק גם במצוות שעשינו ובמעשים הטובים שלנו. כך כותב הרב קוק::


להורדת קובץ mp3 לחצו כאן

שימו לב: השיעור בקובץ הקול מתחיל בדקה 3:20.

****
הנה השיעור של סיון על פרשת כי תבוא משנת תשע״ה (2015), והנה פרשת כי תבוא מהשנה שעברה.

***

השיעור השבועי של סיון רהב-מאיר מתקיים מדי יום רביעי בשעה 21:00 בהיכל שלמה, רחוב המלך ג'ורג' 58, ירושלים.

לחצו כאן לצפות בשיעוריה הקודמים של סיון רהב-מאיר ב״ליבא״

רוצים להישאר בקשר עם ״ליבא״ ולקבל עדכונים על שיעורים, מפגשים ותכנים?

להצטרפות לעדכוני המייל שלנו. לחצו כאן.
להצטרפות לקבוצת הוואטסאפ "עדכונים מאתר ליבא" שילחו הודעה למספר 058-7075455 או לחצו על הקישור הבא: http://bit.ly/leeba-whatsapp
מכאן ואילך, תוכלו לקבל עדכונים חמים ישירות לנייד.

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *