למה אנשים טועים?

חלק מהשגיאות שאנו עושים נובעות מחוסר ידיעה, קשות מהן, הן שגיאות שנובעות מראייה מעוותת של המציאות, כזו שמעוורת אותנו, ומונעת מאיתנו להכיר בעובדה העצובה, שפשוט טעינו. פרק ז' בסדרת מסילת ישרים
למה אנשים טועים?

בשיעורים הקודמים התחלנו לעסוק במידת הזהירות (1,2), השלב הראשון בסולם התיקון העצמי, לפי שיטתו של הרמח"ל, כפי שבאה לידי ביטוי בספרו "מסילת ישרים".

הפעם נדבר על טעויות.

למה אנחנו עושים טעויות, ויותר מכך- למה אנחנו חוזרים, שוב ושוב, על טעויות שכבר עשינו?

"וישת חושך ויהי לילה" – אומרים חז"ל: העולם הזה דומה ללילה. המציאות היא חשוכה ונעלמת, קל לנו לטעות בתוכה.

הרמח"ל מסביר שיש לכך שתי השלכות:

  1. כשאדם נמצא בחושך הוא עלול לא לראות בכלל. זו הטעות הפשוטה, כי כשבאים ומסבירים לו שהוא פספס משהו, ומפנים את תשומת ליבו לחסר המודעות שלו, הוא מודה על כך ומתקן טעותו.
  2. כשאדם נמצא בחושך הוא עלול לטעות, ולראות משהו אחד, כשמשהו אחר. במקרה הזה, הוא בטוח שהוא צודק. יש לו אידיאולוגיה שמצדיקה את ההתנהגות שלו.

הרב קוק אומר שיש מידות שהן "מיצרניות", מלשון מיצר. יש חוט שערה שמפרי בין הצד החיובי לשלילי. למשל: קמצנות וחסכנות, או קפדנות ואכפתיות למול דייקנות, או אף אדם אדיש לעומת אדם נח לבריות. כאשר אדם לא מודע לעצמו באמת, הוא יכול להיות מצוי באגף השלילי, אבל להסביר לעצמו שהוא פועל ממניעים חיוביים. במקרה זה אדם בטוח שהוא בסדר.

אז איך יוצאים מהפלונטר הזה?

יש כלל בחז"ל "אין אדם רואה חובה  בעצמו". אדם לא באמת מספיק ישר עם עצמו כדי להבין את המקום בו הוא נמצא. האדם לנצח ייצר תירוצים, זהו טבעו של אדם. לכן, כל אדם צריך שיהיה לו מישהו חיצוני, שיאי לו את הדרך ויאמר לו איפה הוא שוגה. זה יכול להיות בן\בת הזוג, חבר טוב, מורה רוחני.

נותן הרמח"ל משל ל"גן מבוכה", גינה הבנויה בצורה של מבוך. האדם שנמצא בתוך הגן לא יודע את הדרך, אבל אדם שנמצא במגדל גבוה, וצופה אל כל הגן, יכול להנחות את האדם שנמצא במבוך. כך באותה מידה, אדם חיצוני, שאין לו נגיעה אישית, הוא אדם שנמצא מעל המבוך, ויכול לתת הכוונה מדויקת גם בתחומי הנפש. אבל בשביל לגרום לזה לקרות, אני צריך להיות מספיק ערני, מספיק פתוח, מספיק קשוב, ומספיק לרצות לעזור לעצמי לא לטעות, בלי שיקולי אגו.

מסיים הרמח"ל את המשל בפסוק במשלי: "פלס מעגל דרכך, וכל דרכיך יכונו". אם אתה רוצה באמת לתקן, להיות ישר כמו פלס, שפר את דרכיך, תהיה קשוב, בקש משובים מאנשים אחרים, וצעד בדרך הנכונה.

צבי שפיגל הוא ממייסדי ליבא. סדרת השיעורים שלו "תורת האיזונים" מתורת הרב קוק בבית ליבא מתקיימת כל יום חמישי, אחת לשבועיים. לפרטים נוספים: www.leeba.live או בטלפון 058-549-4188

- אולי תמצאו עניין גם בכתבות האלה -

פרסם תגובה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *